Yüksek yağlı diyetle beslenen ratlarda goji berry ekstraktının biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
Effect of goji berry extract on biochemical parameters in rats fed high fat diyet
  1. Tez No: 520687
  2. Yazar: SİNAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMAGÜL YUR, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET UFUK KÖMÜROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yıldız S, Yüksek Yağlı Diyetle Beslenen Ratlarda Goji Berry Eksraktının Biyokimyasal Parametreler Üzerine Etkisi. Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Biyokimya Anabilim Dalı, Veteriner Programı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2018: Lycium barbarum meyvesi olan goji berry bir çok biyoaktif metabolitler içerir ve fonksiyonel gıda ve doğal ilaç olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Obezite tedavisinde etkili olabileceği belirtilmektedir. Bu amaçla bu çalışmada yüksek yağlı diyetle beslenen ratlarda goji berry meyve ekstraktının serum lipidleri, alanin aminotransferaz (AST), aspartat aminotransferaz (ALT), glukoz ve insülin düzeyleri üzerine etkisi araştırıldı.40 adet erkek Wistar Albino rat her grupta 10 adet rat olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Birinci grup Kontrol grubu (KG) standart pelet yem ile beslendi, İkinci grup, yüksek yağlı diyet grubu (YYD), 100 gr pelet yem ile 45 gr tereyağı karıştırılarak hazırlanan yemler ile beslendi, üçüncü grup, yüksek yağlı diyet ile beslenip goji berry ekstraktı (100 mg/kg) verilen grup, dördüncü grup ise goji berry ekstraktı (100 mg/kg) ile beslenen grup. Sekiz haftalık deneyin sonunda ratlar sakrifiye edilerek kanları alındı. Alınan kanlar satrifüj edilerek serumları ayrıldı ve çalışma gününe kadar -20 °C'de saklandı. Çalışma gününde serumlardan AST, ALT, trigliserid, total kolesterol, HDL-kolesterol, LDL kolesterol, insülin ve glukoz düzeyleri çalışıldı. Yüksek yağlı diyetle beslenen ratlarda trigliserid, kolesterol ve LDL kolesterol düzeyi kontrol grubundan anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Yüksek yağlı diyetle beslenen gruba goji berry uygulanması trigliserid, kolesterol ve LDL kolesterol seviyelerini anlamlı olarak düşürerek kontrol grubuna yaklaştırmıştır. Aynı zamanda yüksek yağlı diyet ile beslenme kilo artışı sağlarken, goji berry uygulaması kilo alımını anlamlı olarak azalttığı saptandı.Sonuç olarak goji berryekstraktının uygulanmasının serum lipidlerini azaltarak ve kilo alımını engelleyerek obezite tedavisinde etkili olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Yıldız S. Effect of Goji Berry Extract on Biochemical Parameters in Rats Fed High Fat Diyet. Van YYU, Institu of Health Science, departman of Biochemistry, Master Thesis, Van, 2018. The fruit of Lycium barbarum, goji berry contains a lot of bioactive metabolites and is widely used as a functional food and natural remedy.It is stated that may be effective in the treatment of obesity. Fort this purpose, this study was investigate effect of goji berry fruit extract on serum lipids, Alanine aminotransferase (AST), asparta aminotransferase (ALT), glucose and insülin levels in rats fed high fat diyet.40 wistar albino rats were divided into four groups with 10 rats in each group.The first group Control group (KG) was fed with standard pellet feed, the second group, high fed diyet (YYD) was fed with 100 g of pellet feed and 45 g of butter mixed with feed, the third group YYD extract group (YYDE) mg / kg) group fed goji berry extract (100 mg/kg) and high fed diyetand fourth group fed with goji berry extract (100 mg / kg).At the end of the 8-week experiment, the rats were sacrificed and the sera of the centrifuged blood were separated.Serums were stored at -20 ° C until the working day. sera were studiedAST, ALT, Triglyceride, Total cholesterol, HDL-cholesterol, LDL cholesterol, Insulin and Glucose levels. Triglycerides, cholesterol and LDL cholesterol levels were found to be significantly higher in rats fed high fat diyet compared to the control group.The application of goji berry to the group fed high-fat diyet significantly decreased triglycerides, cholesterol and LDL cholesterol levels and brought them closer to the control group.At the same time, while fed with high-fat diyet increased weight gain, goji berry application significantly reduced weight gain.As a result, the application of goji berry extract can be effective in treatment obesity by reducing serum lipids and preventing weight gain.