Kronik böbrek hastalarında d vitamini düzeyleri ile depresyon arasındaki ilişkinin araştırılması
- Tez No: 520692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRVET YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET AMAÇ: Depresyon kronik böbrek (1) hastalarında en yaygın psikolojik sorundur. Bazı çalışmalar, düşük serum D vitamini düzeylerinin depresyon ile anlamlı şekilde ilişkili olduğunu bildirmiştir. KB hastalarında hem D vitamini eksikliği hem de depresyon yaygındır, ancak bu iki faktör arasındaki ilişki yeterince anlaşılmamıştır. Çalışmamızda KB hastalarında D vitamini düzeyleri ile depresyon arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. HASTALAR VE YÖNTEM: Çalışmaya Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Polikliniği'nde takip edilen, 25(OH)D vitamini bakılmış olan 116 KB hastası alındı. Hastalar serum 25(OH)D seviyelerine göre üç gruba ayrıldı. 25(OH)D düzeyi 20 ng/mL ve altında ise D vitamin eksikliği, 21-29 ng/mL ise D vitamin yetersizliği, 30 ng/mL ve üzeri yeterli düzey olarak tanımlandı. Hastalarda depresyon varlığı Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile değerlendirildi. Hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet, primer böbrek hastalığı) ile çeşitli laboratuar değerleri (glukoz, kreatinin, eGFR, kalsiyum, fosfor, parathormon, d vitamini, total, HDL ve LDL kolesterol, trigliserid, spot idrarda protein/kreatinin oranı) hastane kayıt sisteminden alındı. D vitamin düzeyi ve depresyon düzeyinin demografik veriler ve laboratuar parametrelerine etkisi araştırıldı. Ayrıca D vitamin düzeyi ile depresyon arasındaki ilişki değerlendirildi. BULGULAR: Hastaların yaş ortalaması 56±15 yıl; 74 hasta (%63.8) erkek, 42 hasta(%36.2) kadındı. Hastaların ortalama kreatinin değerleri 2.12±0.90 mg/dl olup %8.6 hastada evre 1, %10.3 hastada evre 2, %38.8 hastada evre 3, %42.2 hastada evre 4 kronik böbrek hastalığı (KBH) saptandı. Hastaların PTH ortalamaları yüksek (112.26±105.75 pg/ml), 25(OH)D vitamin düzeyleri düşük (22.81±13.37 mg/dl) bulundu. %43.8 hastada D vitamin eksikliği, %17.2 hastada D vitamin yetersizliği saptandı. Hastaların BDÖ ortalaması 12±9 idi. Depresyon düzeyleri değerlendirildiğinde hastaların %27.6'sında hafif, %18.1'inde orta, %5.2'sinde şiddetli depresyon görüldü. Cinsiyete ve yaş gruplarına göre D vitamin düzeyleri ve depresyon düzeyleri karşılaştırıldığında anlamlı fark bulunmadı. D vitamin düzeyleri ile laboratuar parametreleri karşılaştırıldığında D vitamin yetersizliği olanlarda PTH düzeyi anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0.011). Hastaların KBH evrelerine göre D vitamin düzeyleri ile depresyon düzeyleri benzer bulundu (sırasıyla p=0.276, p=0.760).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM: Depression is reported to be the most common psychological problem in patients with chronic kidney disease (CKD). Several studies have reported that lower levels of serum vitamin D are significantly associated with depression. Both vitamin D deficiency and depression are prevalent in patients with CKD, yet the relationship between these two factors remains poorly understood. This study aimed to investigate the association between vitamin D levels and depression among CKD patients. PATIENTS AND METHODS: 116 CKD patients who applied to Bakırköy Dr Sadi Konuk Training and Research Hospital Nephrology Policlinic were included to the study. Vitamin D deficiency was defined as serum 25-hydroxyvitamin D3