Ötiroid hasta sendromu olan hastalarda tiroid fonksiyonlarındaki değişimin mortalite üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of thyroid function changes on mortality in patients with euthyroid sick syndrome
  1. Tez No: 520693
  2. Yazar: EMRE HOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE ESRA ATAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Ötiroid hasta sendromu (ÖHS), T3 düşüklüğü ile beraber tiroid dışı hastalık bulgularının eşlik ettiği, hipotalamo-hipofizer-tiroid (HPT) aksında fonksiyonel bir bozulma ve T4 ve TSH düzeylerinde de değişiklikler ile karakterize bir tablodur. Bu değişikliklerin ön planda vücudun inflamatuar veya katabolik durumlara adaptasyon sonucunda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Yapılan çalışmalar, ötiroid hasta sendromunun kritik akut veya kronik hastalıkların seyrinde ortaya çıkan bir durum olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda ötiroid hasta sendromunun ve bu sendrom seyrindeki tiroid hormon düzeylerinin mortalite ile de ilişkili olduğu düşünülmektedir. Biz hastanemiz İç Hastalıkları Kliniği'nde birbirinden farklı akut veya kronik hastalıklar nedeniyle yatan hastalar ile yaptığımız çalışmada, ötiroid hasta sendromuna sahip olan bireylerdeki tiroid hormon düzeylerinin hasta takiplerindeki seyrini ve bu hormon düzeylerinin mortalite ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Toplamda 1164 hasta ile yürüttüğümüz çalışmada, 3 yıl içinde yapılan takiplerde 183 hastanın sT3, 351 hastanın sT4 ve 405 hastanın TSH kontrol değerlerine ulaşıldı. Bu değerlerin ve ortaya çıkan değişikliklerin mortaliteyle olan bağlantısını değerlendirdiğimizde ise düşük sT3 ve yüksek sT4 düzeylerinin mortalitede artışla ilişkili olduğunu (p:
Özet (Çeviri)
Non-thyroidal illness syndrome (NTIS) is characterized by functional impairment of the hypothalamic-pituitary-thyroid (HPT) axis accompanied by signs of non-thyroidal disease with low T3 and changes in T4 and TSH levels. These changes are thought to occur as a result of adaptation to inflammatory or catabolic states of the body. Studies have shown that non-thyroidal illness syndrome is a condition that occurs in the course of critical acute or chronic diseases. At the same time, it is thought that euthyroid patient syndrome and thyroid hormone levels in this course are related with mortality. In our study with the patients who were hospitalized in the Internal Medicine Clinic of our hospital due to different acute or chronic diseases were considered. The aim of this study was to evaluate the prognosis of thyroid hormone levels in patients with non-thyroidal illness syndrome and the relationship between these hormone levels and mortality. In our study which is conducted with 1164 patients in total, the follow-up period was 3 years. fT3 of 183 patients, fT4 of 351 patients and TSH values of 405 patients were controlled and evaluated. When we evaluated the correlation of these values and the changes with mortality, we found that low fT3 and high fT4 levels were associated with increased mortality (p: