Prostat kanseri için üç boyutlu konformal radyoterapi, volümetrik ayarlı ark terapi ve yoğunluk ayarlı radyoterapinin karşılaştırılması
Comparison of three dimensional conformal radiotherapy, volumetric modulated arc therapy and intensity modulated radioterapy for prostate cancer
  1. Tez No: 520694
  2. Yazar: İDİL MERVE ATACAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL TEMİZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmada 20 prostat kanserli için yapılan 3D-CRT, IMRT ve VMAT planları karşılaştırılmıştır. 20 prostat kanserli hastaya ait tomografi görüntülerinde hedef ve kritik organlar tek bir radyasyon onkoloğu tarafından konturlanıp her bir hastaya 3 farklı tedavi yöntemi uygulanmıştır. Planlar 6 MV enerji kullanılarak birinci fazda 28 fraksiyonda 56 Gy üzerine ikinci fazda 10 fraksiyonda 20 Gy olmak üzere toplamda 76 Gy doz ile yapılmıştır. Çalışma Evliya Çelebi Eğitim Araştırma Hastanesin'de Eclipse planlama sistemi ile 7 alanlı 3D-CRT, 5-7-9 alanlı IMRT, tek ve çift ark VMAT planları oluşturulmuştur. Hedef ve risk altındaki organların almış oldukları dozlar doz volüm histogramı yardımı ile karşılaştırılmıştır. Planların karşılaştırmasında hedef hacimde Dmean, Dmax, Dmin, kritik organlarda ise Dmax, Dmean, Dmin, V65, V60, V50, V45, V40, V30 gibi hacim yüzdeleri değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda VMAT tekniğinin IMRT ve 3BKRT tekniğine göre hedef organa en yüksek dozu vererek homojen bir doz dağılımı oluşturup, kritik organlar ile sağlıklı dokuların almış olduğu doz değerlerine göre üstünlük taşıdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, 3D-CRT, IMRT and VMAT plans for 20 prostate cancer patients were compared. In 20 patients with prostate cancer, target and critical organs were contoured by a single radiation oncology and 3 treatment methods were applied to each patient. Plans were performed with a total of 76 Gy doses using 6 MV energy, with 56 Gy in 28 fractions in the first phase and 20 Gy in 10 fractions in the second phase. Study was conducted in Evliya Çelebi Educational Research Hospital and developed by Eclipse planning system including 7-area 3D-CRT, 5-7-9 area IMRT, single and double-arc VMAT plans. The doses of target and at-risk organs were compared with the dose volume histograms. In the comparison of the plans, volume percentages such as Dmean, Dmax, Dmin were evaluated in target volume and Dmax, Dmean, Dmin, V65, V60, V50, V45, V40, V30 volume percentages were evaluated in critical organs. As a result of the evaluations, it was determined that the VMAT technique produced a homogeneous dose distribution with the highest dose of the target organ compared to the IMRT and 3BKRT technique, and superior to the dose values of critical organs and healthy tissues.