Kliniğimize son 5 yıl içerisinde yatıralan pelvik inflamatuar hastalık tanılı hastaların takibinde nötrofil/lenfosit oranları ile crp öngörü değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of neutrophil / lymphocyte ratio and crp prediction in following patients with pelvic inflammatory diseases in the last 5 years
  1. Tez No: 520696
  2. Yazar: MEHMET KERİM ŞEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHİME NİDA BAYIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Pelvik inflamatuar Hastalık(PIH) tanısında labarotuvar testleri destekleyici bulgular olarak kullanılsa da cerrahi endikasyonu bulunmayan, yatarak veya ayaktan tedavi alan hastalarda tedavinin takibinde sık kullanılmaktadır.Medikal tedavinin takibi bu hastalığa bağlı olası infertilite,ektopik gebelik,abse rüptürü ve sepsis gibi ciddi komplikasyonların önlenmesi açısından da önem arzetmektedir.Bu çalışmamızda PIH tanısıyla yatırılan hastaların takibinde eşzamanlı CRP öngörü değerleri ile Nötrofil/Lenfosit oranı arasında hastaların tedavi seyrinde anlamlı korelasyon olup olamayacağını araştırdık. Materyal-Metot: 20013-2018 yıllarında SBÜ Ümraniye Eğitim ve Araştırma hastanesinde PIH öntanısıyla yatırılan 25 PIH ve 26 Tubo-ovaryan absesi bulunan toplam 51 hastanın ilk başvuru ,tedavi ortası ve tedavi sonrası eşzamanlı alınan CRP değerleri ve Nötrofil Lenfosit oranları arasındaki korelasyonu retrospektif olarak değerlendirildi.CRP düşüşüne Nötrofil/Lenfosit oranının eşlik edip etmediği araştırıldı.Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (Ortalama, Standart sapma, frekans) yanısıra niceliksel parametreler arasındaki uyumun belirlenmesinde Sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC), niteliksel parametreler arasındaki uyumun belirlenmesinde Kappa uyum katsayısı hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective : Laboratory tests are used as supporting findings in the diagnosis of pelvic inflammatory disease (PID). It is frequently used in the follow-up of treatment in patients with no indication for surgery or inpatient or outpatient treatment.the follow-up of medical therapy is also important for prevention of serious complications such as infertility, ectopic pregnancy, abscess rupture and sepsis.In this study, we investigated whether there was a significant correlation between the predictive CRP values and Neutrophil / Lymphocyte ratio in the follow-up of patients who were hospitalized with PID. Materials and Methods: We retrospectively evaluated the correlation between CRP values and Neutrophil Lymphocyte ratio of 51 patients who had 25 PID and 26 Tubo-ovarian abscess hospitalized at the SBU Umraniye Training and Research Hospital between 20013-2018 with the preliminary diagnosis of PID.It was investigated whether CRP reduction was associated with a decrease in Neutrophil / Lymphocyte ratio. Clinical data were obtained from patient files and hospital information system. IBM SPSS Statistics v.22 (IBM SPSS, Turkey) programs were used for statistical analysis. In the evaluation of study data, beside descriptive statistical methods (mean, standard deviation, frequency) the intraclass correlation coefficient (ICC) in determining the harmony between quantitative parameters and Kappa coefficient for determining the harmony between the qualitative parameters were calculated.