İstanbul'un bir ilçesinde postpartum depresyon sıklığı ve ilişkili risk faktörlerinin belirlenmesi
- Tez No: 520722
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLŞAD SAVE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Giriş ve amaç: Gebelik ve postpartum dönemde psikiyatrik hastalıkların görülme sıklığı artmaktadır. Gebe kadınların %10'u, son bir yılda doğum yapmış kadınların %13'ü başta depresyon ve anksiyete olmak üzere psikiyatrik hastalıklar yaşamaktadır. Postpartum depresyon (PPD) DSM-IV (Diagnostic and Statistical Mannual of Mental Disorders-4th edition) tanı kriterlerine göre; doğumu takip eden 4 hafta içerisinde ortaya çıkan majör depresyon atağıdır. Literatürde bu sürenin bir yıla kadar uzayabildiği gösterilmiştir. Dünyada PPD sıklığı %3.5-40, ülkemizde ise postpartum 6 aylık dönemde PPD sıklığı %5-40 arasındadır. Postpartum psikiyatrik morbidite doğumun en sık komplikasyonlarındandır. Ayrıca perinatal bozukluklar arasında DALYs (Disease adjusted life years)'nin önde gelen 3. nedenidir ve sıklıkla intihar sebebi ile anne ölümlerinin başta gelen nedenlerindendir. Evlilik ilişkisi ve çocuk üzerindeki olumsuz etkileri sebebiyle de önemli bir halk sağlığı problemidir. Çalışmamızın genel amacı PPD'nin araştırma evrenindeki sıklığının belirlenmesi ve risk faktörlerinin değerlendirilmesidir. Çalışmanın özel amaçları ise, PPD'nin sosyoekonomik seviye, obstetrik özellikler, yenidoğan özellikleri, sosyal destek ve eş desteği ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Tanımlayıcı ve analitik bileşenleri olan kesitsel tipteki çalışmamızın evreni veri toplama döneminde İstanbul'un Maltepe ilçesindeki ASM'lere kayıtlı, 0-6 ay bebeği olan annelerdir. SES'e göre tabakalı örnekleme yöntemi ile bu evrenden seçilmiş 5 ASM'ye kayıtlı 0-6 bebeği olan 303 anne araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada, PPD varlığı 'Edinburgh Postpartum Depresyon Skalası' (EPDS), sosyal destek 'Doğum Sonrası Destek Ölçeği' (DSDÖ), eş desteği 'Erken Lohusalık Sürecinde Kadınların Algıladıkları Eş Desteği Ölçeği' (ELSKAEDÖ) ve diğer bağımsız değişkenler anket formu ile belirlenmiştir. Verilerin analizinde tek değişkenli analizlerde Pearson Ki-kare testi, Fisher's Exact testi, Mann-Whitney U testi, Bağımsız gruplarda T testi ve çok değişkenli analizlerde lojistik regresyon modeli kullanılmıştır. Araştırma için Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulunun ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünün onayı alınmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortanca değeri 31 (27-35)'dir ve PPD sıklığı %9,9 olarak bulunmuştur. Katılımcıların %47,2'si yüksekokul veya üzerinde eğitim durumuna sahiptir, %7,6'sı aktif olarak çalışmaktadır. Kişi başına düşen gelirin ortanca dağılımı 1000 (600-1667) TL'dir.
Özet (Çeviri)
Background and aim: Psychiatric problems increase ih the period of pregnancy and postpartum one year. Ten percent of pregnant women and 13% of women who have given birth in the last year had psychiatric disorders, mainly depression and anxiety. Postpartum depression (PPD) is defined as major depression episode occurring within 4 weeks after birth according to DSM-IV diagnostic criteria. However, there are studies in the literature that indicate that this period can last up to 1 year. The PPD frequency in the world is between 3.5-40%. In our country, PPD frequency is between 5-40% in the studies performed in the postpartum 6 month period. Postpartum psychiatric morbidity is a major public health problem due to being one of the most frequent complications of birth, the leading third cause of DALYs among perinatal disorders, frequent cause of suicides and maternal death, negative effects on marital relationship and children. The general aim of this study is to determine the frequency of PPD in the research population and to assess the risk factors. Specific objectives of the study are to investigate the relationship between PPD and socioeconomic level, obstetric characteristics, neonatal characteristics, social support and spousal support. Material and method: This study is a cross-sectional study consisted of descriptive and analytical components. Our study population is consisted of the mothers having 0-6 months old baby and being registered to the family health centers in Maltepe, on the date of May- July 2018. Stratified sampling method was used and our sample is composed of 303 mothers of 0-6 month old babies from 5 family health centers. Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS) for detecting PPD presence, Postpartum Support Scale (PSQ) to measure social support, The Scale of Perceived Spousal Support Among Women in Early Postpartum Period to measure spousal support and a questionnaire to determine the other independent variables were used. Pearson Chi-square test, Fisher's Exact test, Mann-Whitney U test, Student T test for univariate analyzes and binary logistic regression model were used in the analysis of the data. The research have been approved by Marmara University Medical Faculty Clinical Research Ethics Committee and Istanbul Provincial Health Directorate. Results: The median age of participants (25th-75th percentile) was 31 (27-35) and the PPD frequency was 9.9%. Percentage of garduating from a collage or higher education level was 47.2%, and 7.6% of participants actively work. Median (25th-75th percentile) value of the per capita income was 1000 (600-1667) TL.