İstanbul'un bir ilçesinde kamu ve özel sektörde çalışan hemşirelerin mesleki profesyonelliklerinin belirlenmesi
Determınatıon of nurses' occupatıonal professıonalısm who works publıc and prıvate sector a dıstrıct of İstanbul
  1. Tez No: 297308
  2. Yazar: PAKİZE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM İŞSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma hemşirelerin mesleki profesyonellik düzeylerini belirlemek ve mesleki profesyonellik davranışları hakkında farkındalık yaratmak amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini İstanbul'un Zeytinburnu ilçesinde özel ve kamu sektörde çalışan 590 hemşire oluştururken, örneklemi ise rastgele yöntemle seçilen iki özel hastane ve iki kamu hastanesinde çalışan 300 hemşire oluşturdu. Araştırmanın verileri Kasım 2010 ? Temmuz 2011 tarihleri arasında yetkili kurumlardan gerekli izinler alındıktan sonra toplandı. Araştırmada veri toplama aracı olarak literatür incelenerek araştırmacı tarafından oluşturulan Tanıtıcı Özellikler Formu ve 2006 yılında Erbil tarafından geliştirilmiş 32 soruluk Meslekte Profesyonel Tutum Envanteri (MPTE) kullanıldı. Veriler istatistik programı ile analiz edildi. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik hesaplama, aritmetik ortalama, student-t testi ,ANOVA (Varyans Analizi), Cronbach Alpha kat sayısı kullanıldı. Sonuçlar %95 güven aralığında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study of professional nurses to determine their level of professionalism andoccupational professionalism was performed as an identifier in order to create awarenessabout their behavior. The scope of the research includes 590 nurses who works at privateand social hospital in Zeytinburnu township of Istanbul. 300 nurses was chosenramdomly for research. The data required for his research was gatheredwith the legalpermissions of related official authorities during the time period of November 2010 andJuly 2011. The datas were collected Descriptive Information List and OccupationalProfessional Attitudes Inventory which was developed by Erbil in 2006. The inventoryincludes 32 questions. The data was analyzed with Statistical Programme. For theanalysis of data, percentage evaluation, arithmetical average, student- t test, OnewayAnova test, croanbach alfa coefficient, pearson correlation test were used. Results wereevaluated with 95% confidence interval.