Normal kilolu ve fazla kilolu kadınlarda vücut yağ oranının antropometrik ve metabolik parametrelerle ilişkisi; normal kilolu obezite kavramı
The relationship of body fat ratio to anthropometric and metabolic parameters in normal weight and overweight women; the concept of normal weight obesity
  1. Tez No: 520723
  2. Yazar: HÜSEYİN NEJAT KÜÇÜKDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL IŞIK SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Amaç: Obezite, vücutta yağ birikiminin aşırı düzeyde artmasıyla karakterize bir hastalık olarak tanımlanmakta ve pratikte tanısı beden kitle indeksiyle (BKİ) konulmaktadır. BKİ normal olup vücut yağ oranının (VYO) normalin üstünde bulunduğu durum“normal kilolu obezite(NKO)”olarak tanımlanmaktadır ve bu durumun metabolik parametreleri etkilediğine dair çalışmalar mevcuttur. Bu çalışma ile polikliniklerimize başvuran normal kilolu ve fazla kilolu kadınlarda VYO'nun antropometrik ve metabolik parametrelerle ilişkisini saptamaya ve NKO kavramını gündeme getirmeye çalıştık. Ayrıca önemine binaen NKO'lu hastaların atlanmaması, tedavilerinin düzenlenmesi ve geleceğe dair risklerinin hastalara aktarılmasını sağlayarak poliklinik pratiğinin bu konuda değişmesinin gerekliliğini vurgulamayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamızda retrospektif olarak Ocak 2018 - Temmuz 2018 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı polikliniklerine başvurmuş hastaların arşiv dosyaları incelenmiş ve dahil edilme kriterlerimize uyan 200 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalar BKİ ve VYO durumuna göre 50'şer kişilik 4 gruba ayrılmıştır: Normal kilolu ve normal VYO'ya (
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Although obesity is characterized by an excessive amount of body fat, it is commonly measured using body mass index (BMI). The term of“normal weight obesity (NWO)”was defined as the combination of BMI within the normal range and excess body fat (BF%). There are a lot of study that shows NWO affects biochemical parameters. In this study, we tried to examine the relationship between BF% and anthropometric and metabolic parameters and to revive the term of NWO. And also we aimed to change the polyclinic praxis by not missing out the NWO subjects, arranging treatment of this NWO group and remarking the risks about this situation. Method: In this study, we retrospectively reviewed the archive files of the patients who applied to the Department of Family Medicine at Düzce University between January 2018 and July 2018 and included 200 patients who met our inclusion criteria. Patients were divided into 4 groups according to BMI and BF% status: Normal weight – normal BF% (