Diz artroplasti cerrahisi öncesi yapılan alt ekstremite renkli doppler ultrasonografisinin postoperatif kardiyovasküler olay üzerine prediktif değeri
Predictive value of lower extremity colored doppler ultrasonography on postoperative cardiovascular event before knee arthroplasty surgery
- Tez No: 520721
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN BALTA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Cardiology, Orthopedics and Traumatology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışmamız, total diz artroplastisi (TDA) yapılan hasta popülasyonunda preoperatif yapılan alt ekstremite arteryal renkli doppler ultrasonografisi (RDUS)'nin ve alt ekstremite arteryel kalsifikasyon (AEAK) valığının perioperatif ve postoperatif dönemde kardiyovasküler olay (KVO) 'larla ilişkisini belirlemek ve cerrahi risk tahminine olan etkisini araştırmak amaçlanmıştır. 2005 Ocak-2015 Aralık tarihleri arasında primer gonartroz tanısı ile opere edilmiş 853 hastadan preoperatif RDUS'si yapılmış ve dahil edilme kriterlerine uyan 467 hastanın tıbbi kayıtları retrospektif olarak incelendi. AEAK'na sahip hastalar çalışma grubunu, diğer hastalar ise kontrol grubunu oluşturdu. Hastalar yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi(VKİ), röntgenografide kalsifikasyon varlığı, preoperatif ve postoperatif herhangi bir kardiyovasküler tanı (iskemik kalp hastalığı, kapak hastalığı, ritim bozukluğu, konjestif kalp yetmezliği(KKY), periferik arter hastalığı(PAH), koroner arter bypass greftleme), Diyabetes Mellitus(DM), lipid bozukluğu varlığına ve ASA skorlarına göre değerlendirildi. Çalışma grubunda erkek nüfus oranı, preoperatif röntgenografilerde AEAK varlığı ve preoperatif KKY ve PAH'na sahip hasta sayısı istatistiki olarak daha fazla idi. Çalışma grubunda perioperatif ve postoperatif MI başta olmak üzere iskemik kalp hastalığı insidansı kontrol grubundan daha fazlaydı. Ayrıca perioperatif ve postoperatif disritmi ve KKY çalışma grubunda daha yüksekti. Mortalite değerlendirildiğinde ise çalışma grubunda daha fazla sayıda hastanın kardiyovaskuler nedenlerle kaybedildiği görüldü ancak her iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı fark tespit edilemedi. Bütün sonuçlar değerlendirildiğinde çalışmamız RDUS de AEAK'unun varlığının perioperatif ve postoperatif kardiyovasküler olay için artmış risk ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda ultrasonografik olarak AEAK varlığının perioperatif ve postoperatif gelişebilecek KVO'lar açısından hekimlere risk değerlendirmesinde katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to determine the correlation of preoperative lower extremity arterial color Doppler ultrasonography (CDUS) and lower extremity arterial calcification (LEAC) with cardiovascular event (CVE) in the perioperative and postoperative periods in population of patients undergoing total knee arthroplasty (TKA) and to examine its effect on surgical risk estimation. Of the 853 patients, who had been operated for primary gonarthrosis between January 2005 and December 2015, 467, who were administered preoperative Doppler ultrasonography and met inclusion criteria, were retrospectively reviewed for their medical records. The patients with AC made up the study group, while the rest constituted the control group. The patients were evaluated according to age, gender, BMI, the presence of calcification on roentgenography, any preoperative and postoperative cardiovascular diagnosis - especially ischemic heart disease, valvular heart disease, cardiac dysrhythmia, congestive heart failure (CHF), coronary artery bypass grafting, hypertension, DM, lipid disorder, peripheral arterial disease (PAD), and ASA scores. The proportion of the male population, the presence of AC on preoperative roentgenography, preoperative CHF, and the number of patients with PAD was statistically higher in the study group. The incidence of ischemic heart disease, including perioperative and postoperative MI was higher in the study group than the control group. Also, the perioperative and postoperative dysrhythmia and CHF were higher in the control group compared to the study group. The assessment of mortality indicated that more patients were lost due to cardiovascular causes in the study group; however, no statistically significant difference was found between the two groups. When all the findings of the study were evaluated, the presence of AC on CDU was found to be associated with increased risk for perioperative and postoperative cardiovascular events. In this context, the presence of AC on ultrasonography may contribute to the physicians to do a risk evaluation in terms of CVEs likely to develop perioperatively and postoperatively.