Tarımda kadın girişimciliği ve genç çiftçi projesi: Kahramanmaraş ili örneği
Agricultural entrepreneurship and young farmer project: District of Kahramanmaras province
  1. Tez No: 520782
  2. Yazar: NİDA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİT PAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Araştırmanın temel amacı, Kahramanmaraş ili kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçi projesinden faydalanan kadın girişimcileri; mevcut girişimcilik faaliyetlerini tespit etmek, girişimcilik önündeki engelleri incelemek, belirlemek ve elde edilen bulgular doğrultusunda tespit edilen sorunlara yönelik çözüm önerileri sunmaktır. Çalışmanın ana materyalini 2016 yılında Kahramanmaraş ilinde Tarım ve Orman bakanlığının yapmış olduğu genç çiftçi projesi kapsamında desteklenen 115 kadın girişimciyle 2017 yılında yüz yüze yapılan anketlerden elde edilen veriler oluşturmaktadır. Ankete katılan kadınların %58,3'ünün büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, %21,7'sinin küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, %3,5'inin arıcılık, %6,1'inin ipekböceği yetiştiriciliği, %4,3'ünün meyvecilik, %1,7'sinin seracılık, %4,3'ünün tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği faaliyetleri oluşturmaktadır. Kadın girişimcilerin yaş ortalamalarının 27,24, aile birey sayısı ortalama 4,90, ailedeki çocuk sayısı ortalaması ise 2,20 olarak bulunmuştur. Aylık ortalama hane geliri 1490,20 TL'dir. Ankete katılan kadınlara göre girişimcilik; evin bütçesine katkıda bulunma, başkalarına istihdam olanağı sağlayabilmek ve kendine güven gibi birçok avantaj sağlamaktadır. Araştırma sonuçlarına göre genç çiftçi projesinin bölgede kadın girişimciliği ve sürdürebilirlik açısından önemli olduğu; faaliyetin devamlı olması kadın girişimcilerin kalkınmasına, gelir düzeyinin artmasına ve gerekli eğitim, bilgilendirme sıklığı önemli parametreler olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of the research is to support female entrepreneurs who benefit from the young farmer project within the rural development support of Kahramanmaraş province; to identify existing entrepreneurial activities, to examine the obstacles in front of entrepreneurship, to determine and to propose solutions for the problems identified in the course of the findings. The main material of the study is the data obtained through face-to-face surveys with 115 female entrepreneurs supported by the young farmer project, in province of Kahramanmaraş in 2017. Support subjects were found to be bovine 58,3%, sheep breeding 21,7%, apiculture 3,5%, silkworm 6,1%, fruit 3,3%, 1,7% in greenhouses, and 4,3% in medical and aromatic plant breeding. The average age of women entrepreneurs is 27,24, the number of family members is 4,90, and the number of children in the family is 2,20. Average household income per month is 1490,20 TL. The agricultural experience of female entrepreneurs is determined as 7 years. According to the results of the research, the young farmer project is important in terms of women entrepreneurship and sustainability in the region; the continuation of the activity, the development of female entrepreneurs, the increase of the level of income and the necessary education and information frequency were found as important parameters