Organik tarımda kadın girişimci profilinin incelenmesi: Türkiye örneği
Examination of the profile of women entrepreneurs in organic agriculture: Example of Turkey
  1. Tez No: 730895
  2. Yazar: ŞEYMA BETÜL DURSUNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ESMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, İşletme, Agriculture, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Son yıllarda önemi günden güne artan organik tarım, tarımsal üretimde zararlı maddelerin kullanılmasını yasaklayan ve toprağın sağlığını önceleyen bir üretim biçimidir. Organik tarımın temel amacı, insan sağlığını ve ekolojik sistemi korumaktır. Organik tarımın daha da gelişmesi için girişimciliğe ihtiyaç vardır. Girişimcilik, bir kişinin belli riski göze alarak elindeki sermayeyi yatırıma dönüştürmesidir. Kadın girişimcilerin bu yöndeki çabaları, bir yandan üretim sürecine katkı sağlarken diğer yandan kendilerine sosyo-ekonomik açıdan öz yeterlilik kazandırmaktadır. Organik tarımda kadın girişimcilerin sayısının her geçen gün arttığı dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın temel amacı Türkiye' de organik tarım faaliyetinde bulunan kadın girişimcilerin girişimcilik eğilimlerini belirlemektir. Çalışmada yöntem olarak nicel araştırma yapılmıştır. Verilerin toplanma sürecinde yargısal örnekleme metodu kullanılmıştır. Bu kapsamda 532 kadın girişimciye anket uygulanmıştır. Araştırmada kadınların genel tarımsal girişimcilik eğilimleri ve organik tarım girişimcilik eğilimlerinin iyi düzeyde olduğu belirlenmiştir. Çalışmada, ayrıca kadınların girişimci olmasının sonuçlarına ve bu süreçte karşılaştıkları sorunlara yönelik araştırma bulgularına yer verilmiştir. Son olarak organik tarımda kadın girişimciliğinin artırılması için öneriler sıralanmıştır. Çalışmanın hipotezlerine bakıldığında yaş ve eğitim değişkeni ile organik tarım eğilimi arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma; organik tarımda farkındalığı artırmayı, kadın girişimciliği teşvik etmeyi, her iki noktada da karşılaşılan sorunlara dikkat çekmeyi ve bu sorunların çözümü için önerilerde bulunmayı hedeflemektedir. Çalışmanın, ilgili konuda literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Organic agriculture, is a form of production which gained importance in recent years prohibits the use of harmful substances in agricultural production and prioritizes the health of the soil. The main purpose of organic farming is to protect human health and the ecological system. Entrepreneurship is needed for the further development of organic agriculture. Entrepreneurship is the conversion of a person's capital into an investment, taking into account a certain risk. The efforts of women entrepreneurs towards this direction both contribute to the production process and give them self-sufficiency from a socio-economic point of view. It is worth noting that the number of women entrepreneurs in organic agriculture is increasing every day. The main purpose of this study is to determine the entrepreneurial tendencies of women entrepreneurs engaged in organic farming activities in Turkey. Quantitative research was conducted as a method in the study. Judgmental sampling method was used in the data collection process. In this context, a survey was conducted on 532 women entrepreneurs. In the study, it was determined that women's general agricultural entrepreneurship tendencies and organic agriculture entrepreneurship tendencies were at a good level. This study includes the consequences of being women entrepreneurs and the research findings related to the problems they face in this process. Finally, suggestions for increasing women's entrepreneurship in organic agriculture have been listed. Considering the hypotheses of the study, it was determined that there was a significant difference between age and education variable and organic farming tendency. This study aims to raise awareness in organic agriculture, encourage women entrepreneurship, draw attention to the problems encountered at both points and make suggestions for solving these problems. The study wishes to contribute to the literature on the respective issue.