Sivas'ta kırsal ve kentsel alanda kadınların işgücündeki yeri
The Role of the women labour force in rural and urban fiels in Sivas
- Tez No: 52194
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ADEM ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Emek faktörünün üretime katılması olarak ifade edilen istihdam, bir ülke ekonomisinde bir çok şeyin ifadesidir. Bir ekonomide üretim faktörlerinin tamamının üretime katılması, yani, tam istihdam seviyesine ulaşmak amaçlanır, ancak bu seviyeyi yakalamak çok zordur. Ekonomide tam istihdam seviyesinden uzaklaştıkça işsizlik oranlan da artar. Türkiye'de kadın işgücünün piyasada düzenli bir yapıda olmadığı bilinmektedir. Genç kadın işgücü fazla olmasına rağmen, kadınlar erken yaşta çalışmaya başlayıp erken yaşta çalışmayı bırakmaktadır. İşgücüne dahil olmayan kadınların yaklaşık %70'i ev kadınıdır. Özellikle tarım sektöründe kadınların yoğunluğu fazladır. Ancak, sanayi ve hizmetler sektöründe çalışan kadınların oranında az da olsa bir artış görülmektedir. Özellikle 1980'den sonra uygulanmaya başlayan kadınlara yönelik istihdam politikalarıyla, küçük işletmeciliğin geliştirilmesi ve genç kadm işgücüne düşük maliyetle ve esnek süreli olarak, evde çalışmanın özendirilmesi amaçlanmıştır. Bu konuda kadm girişimciliğin desteklenmesi amacıyla Sanayi ve Ticaret Bakanlığı 'nca çalışmalar yapılmış ve çeşitli bankalarca kredi imkanları sağlanmıştır. Çalışan kadınların piyasada karşılaştıkları başlıca sorunlar, eşit işe eşit ücret firsatının elde edilememesi ve işgücü piyasasının çalışma şartlandır. Türkiye'deki potansiyel kadın işgücüne, genel ve mesleğe yönelik olarak eğitim fırsatlarının tanınması, eşit işe eşit ücret imkanının tanınması ve sosyal güvencenin sağlanması durumunda üretim ve verim artacaktır. Türkiye'de giderek artan nüfus, Sivas'ta azalan bir seyir izlemektedir. Bununda en büyük sebebi göçtür. Sivas'taki köyden kente ve diğer illere yaşanan bu göç kadın işgücünün yapışım etkileyen başlıca unsurdur. İstihdam imkanları için yatırımların yetersiz olduğu Sivas'ta, genel işgücü yapısının içinde kadın işgücünün yapısı ve işsizliği de önemli bir sorundur. Evin geçimini sağlamak veya destek olmak için kadınların çalışması da artık zorunluluk haline gelmektedir. Ancak, bu duruma cevap verebilecek istihdam ortamı yeterli olmadığından, kadınlar kendi çabalarıyla birşeyler yapmak ve para kazanmak durumunda kalmaktadırlar. Bu alanda iş yapabilmek için yetiştirilecek işgücünün eğitimine ve yeterliliğine destek olan kurslarda yapılan araştırmada; Sivas'ta kursların ve kurslardaki alet ve makinelerin belirli bir kapasitede işgücünün sağlanması ve üretimde bulunmasına yeterli olduğu, ancak talebin yetersiz olduğu ve halkın çeşitli sebeplerle ellerindeki bu imkanları değerlendiremedikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
XI SUMMARY Employment, that is the participation of labour force to production is an important issue for a national economy. İn economy the participation of all the production factors to production, in other words to reach the full employment, is purposed, where as it is diffucult to achieve this purpose. In Turkey, it is known that the womenlabour force is not in an orderly manner in market Although the young women labour is greater, women begin to work and retire at younger periods. The 70% of the women who are out of the labour market are housewives. The density of the women is greater especially in agriculture. However, though very little, there is an increase in the proportion of the women working in industry and services. Especially with the applications of employment policies about women after 1980, by developing the little management, the working of the women at home with flexible timing and less costs is purposed. Some banks have paid credits and The Trade Ministry has made some activities in order to support the women enterprise. The main problems of the working women in the market are the working conditions of the labour force market and the lack of the equal pay for equal work opportunutiy. The production and productuvitiy wu! ^crease if the opportunity of equal pay for equal work as well as the opportunity of general and professional education is given to potantial women labour force in Turkey. The population growth decreases in Sivas while it increases in Turkey. The main result of this phonomen is migration. This migration from country to cities in Sivas and from Sivas to other cities, is the most importent factor which affects the structure of women labour force and the unemployment of the women in structure of general labour force is a significiant problem. It is turning to be a neccesity for women to work in order to help or to support the requirements of the house. However the employment rate is not sufficient to meet this demand and because of that women have to do something or to earn money by their own opportunities. The search made in the courses which support the education and qualifiedness of the labour force in the mentioned field have shown that, the courses and the equipment as well machines is sufficient to support or to make the labour force produce, however the demand is insufficient or the people usually cannot use the opportunities because of different reasons.