Kırıkkale Karadere ve Hodar derelerinin taşkın pik debilerinin hesaplanması ve HEC-RAS programında bir boyutlu modellenmesi
Calculation of flood fillets of Kirikkale Karadere and Hodar streams and one dimensional modeling in HEC-RAS program
  1. Tez No: 520781
  2. Yazar: ZEYNEP ÜÇÜNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, Kırıkkale il sınırları içerisinde bulunan yaklaşık olarak 21 km2 ve 45 km2 alanlara sahip Karadere ve Hodar Deresi havzalarında çeşitli tekerrür süreleri için taşkın pik debileri tahmini sentetik birim hidrograf yöntemlerinden DSİ Sentetik ve Mockus metotlarıyla hesaplanmıştır. Yağış değerleri Kırıkkale Meteoroloji İstasyonu'ndan 2010 yılına kadar ölçülen değerler kullanılarak hesaplar yapılmıştır. Bulunan farklı taşkın pik debileri HEC-RAS programına girilip analizler yapılarak mevcut kesitlerin yeterli olup olmadığı incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; hali hazırdaki kesitlerin yetersiz olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the flood peaks of the Karadere and Hodar Stream basins, which have approximately 21 km2 and 45 km2 areas within the boundaries of Kırıkkale province, were estimated by DSI Synthetic and Mockus methods from the estimated synthetic unit hydrograph methods for various recurrence times. Rainfall values were calculated using the values measured from Kırıkkale Meteorology Station until 2010. The different flood forecasts were analyzed in HEC-RAS program and it was examined whether the existing sections were sufficient. According to the obtained results, it seen that the existing sections are inadequate.