TWIST1 transkrıpsıyon faktörünün glikoz metabolizmasındaki rolünün araştırılması
Investigation of the role of TWIST1 transcription factor in glucose metabolism
  1. Tez No: 520788
  2. Yazar: KADRİYE AKTAŞ KONT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SURAY PEHLİVANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kanser olgularının mortalite oranları kanser hücrelerindeki metastatik kabiliyetin artışına bağlı olarak yükselmektedir. Özellikle epitelyal kökenli olan karsinomalarda kanser hücreleri epitelyal karakterlerini kaybederek mezenkimal karakterler kazanır. Mezenkimal-benzer karaktere sahip bu hücreler invazyon kabiliyeti kazandığından bulunduğu ortamdan ayrılarak kan dolaşımına geçer ve farklı doku ve organlarda sekonder metastatik odakların oluşmasına neden olur. Metastatik invazyonun ilk aşaması epitelyal mezenkimal transizyon (EMT) mekanizmasıdır. Bu mekanizmanın temel düzenleyici faktörlerinden biri Twist1 transkripsiyon faktörüdür. Yapılan araştırmalar agresif kanser olgularında Twist1 geninin yüksek ekspresyon gösterdiğini belirlemiştir. TWIST1, b-Helix-Loop-Helix yapısal özelliği gösteren bir transkripsiyon faktörü olup promotorlarında E-Box dizisi bulunduran genlerin transkripsiyonunu aktive veya inhibe eder. TWIST1 ilk olarak bir embriyonik gelişim bozukluğu olan Saethre-Chotzen sendromu ile ilişkilendirilerek tanımlanmıştır. Son yıllarda yapılan çalışmalar TWIST1'in aynı zamanda bir proto-onkogen olduğunu göstermiştir. Zira bu protein p53, E1A ve p14ARF gibi tümör baskılayıcı genlerin fonksiyonunu baskılarken, proto-onkogenler olan AKT2, c-SRC, STAT3 ekspresyonlarını indüklemektedir. Bu bulgulara paralellik gösterecek şekilde TWIST1 ekspresyonu osteosarkoma, prostat, glioma, mide, karaciğer ve endometrial kanser hücrelerinde aşırı ekspresyon göstermekte ve kötü prognoz'a sebep olmaktadır. Günümüzde tümör heterojenitesine bağlı olarak yeni tedavi stratejileri geliştirilmektedir. Uygulanan ilaç tedavilerine ek olarak tümör hücresinin metabolik hedeflemesine de ilgi artmıştır. Tümör dokularında glikoz alımı, aerobik glikoliz oranı ve laktat üretimi artar. Bu bağlamda çalışmamızda 293T hücrelerinde Twist1 transkripsiyon faktörünün promotorlarında E-box (CANNTG) dizisi taşıyan glikoz taşıyıcıları Glut (1,2,3,4,5,12) ve glikoz metabolizmasında önem arz eden Hekzokinaz 2 (HK-2), Piruvat kinaz 2 (PKM-2), Glikoz-6 fosfat dehidrogenaz (G6-PD), Fosfofruktokinaz M (PFKM) ve Laktat dehidrogenaz A (LDH-A) genlerinin ekspresyon düzeyleri üzerindeki etkisini RT-PCR yöntemi ile belirledik. Ayrıca glikoz alımında önemli rol oynayan insülin reseptörü (IR) ile insülin reseptör substrat-1 ve -2 (Irs-1,-2) gen ekspresyon seviyelerini saptadık. Twist1 ekspresyonu varlığında hücrelerin Glikoz alımının arttığını tesbit ettik. Bunun yanısıra Glikoliz yolağının ve enerji tüketiminin hızlandığı, besi ortamındaki glikoz ,laktat ve osmalarite düzeyleri ile hücre içindeki ATP, ADP ve AMP oranlarını belirleyerek ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The mortality rates of cancer cases are increased due to the increase in metastatic ability in cancer cells. Especially in carcinomas of epithelial origin, cancer cells lose their epithelial characters and acquire mesenchymal characters. These cells, which have mesenchymal-like characteristics, are separated from the environment where they gain invasion ability and pass into the bloodstream and cause secondary metastatic foci in different tissues and organs. The first stage of metastatic invasion is the epithelial mesenchymal transition (EMT) mechanism. One of the basic regulatory factors of this mechanism is the Twist1 transcription factor. The investigations have determined that the Twist1 gene shows high expression in aggressive cancer cases. TWIST1 is a transcription factor that shows b-Helix-Loop-Helix structural property and activates or inhibits the transcription of genes with E-Box sequence in their promoters. TWIST1 was first described in association with an embryonic developmental disorder, Saethre-Chotzen syndrome. Recent studies have shown that TWIST1 is also a proto-oncogen. Because this protein suppresses the function of tumor suppressor genes such as p53, E1A and p14ARF, it induces the proto-oncogenes AKT2, c-SRC, STAT3 expressions. In parallel with these findings, TWIST1 expression is overexpressed in osteosarcoma, prostate, glioma, stomach, liver and endometrial cancer cells and causes poor prognosis. Today, new treatment strategies are being developed due to tumor heterogeneity. In addition to the drug treatments applied, the metabolic targeting of the tumor cell has also increased its interest. Glucose intake, aerobic glycolysis rate and lactate production are increased in tumor tissues. In this study, 293T cells, Glut (1,2,3,4,5,12) and Hexokinase 2 (HK-2) carrying the E-box (CANNTG) sequence in the promoters of Twist1 transcription factor and Hexokinase 2 (PKM-2), Glucose-6 phosphate dehydrogenase (G6-PD), Phosphofructokinase M (PFKM) and Lactate dehydrogenase A (LDH-A) genes at the expression level. In addition, we found insulin receptor (IR) and insulin receptor substrate-1 and -2 (Irs-1, -2) gene expression levels that play an important role in glucose uptake. In the presence of Twist1 expression, we detected the increase in glucose uptake of cells. In addition, we determined the rates of glycolysis pathway and energy consumption, glucose ,lactate levels and osmolarity in the medium, and ATP, ADP and AMP levels in the cell.