Tıbbi atıkların geri dönüşüm koşullarının araştırılması
IInvestigation of recycling of medical waste
- Tez No: 520803
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ MAZMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, 2018 yılında Mersin ilinde tüm sağlık kuruluşlarından toplanan tıbbi atıkların, sterilizasyon işlemi sonrasında geri dönüşüm koşulları araştırılmıştır. Materyal olarak sterilizasyon işleminin ardından kırıcı ünitesinde parçalanan steril tıbbi atıklar kullanılmıştır. Çalışmada, atıklar metal, plastik, cam ve kompozit atıklar olarak sınıflandırılmıştır. Yaklaşık 14 ton atık üzerinde yapılan araştırmada, steril tıbbi atıkların nem oranının %59,87 olduğu bulunmuştur. Çalışma sonucunda, atıkların %0,25'inin metal, %0,20'inin cam, %29,63'ünün plastik ve %70,05'inin kompozit atık olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the conditions of recycling of medical waste collected from all health institutions in Mersin province in 2018 after the sterilization process were investigated. Sterilized medical wastes were used as the material, which was disintegrated in the crusher unit after the sterilization process. In the study, wastes are classified as metal, plastic, glass, and composite wastes. In a survey on approximately 14 tons of waste, it was found that the moisture content of sterile medical wastes is 59.87%. As a result of the study, it was found that 0,25% of the waste is metal, 0,20% is glass, 29,63% is metal and 70,05% is composite waste.