Her iki retromolar bölge arası mesafenin posterior plikalar arası mesafeye oranının TUAS şiddeti ve cerrahi başarı üzerine etkisinin belirlenmesi
The relationship between inter retromolar trigon and inter posterior plica width and its effect on OSA severity and surgical success
  1. Tez No: 520825
  2. Yazar: MEHMET MURAT GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLESER SAYLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı; her iki retromolar bölge arası mesafe ile posterior plikalar arası mesafenin birbiriyle olan ilişkisinin, TUAS şiddeti ve cerrahi başarı üzerine etkisini araştırarak, hedef bölgelerin belirlenmesine katkı sağlamak ve cerrahi öncesi planlamada yol gösterici bir faktör bulmaktır. Gereç ve Yöntem Çalışmaya Nisan 2016 - Şubat 2018 tarihleri arasında TUAS tanısı ile opere edilen 86 hasta dahil edildi. Ayrıca EUS skoru 5 ve altında olan, horlama, tanıklı apne şikayeti olmayan 29 erişkin kontrol grubu olarak seçildi. Retromolar bölge arası mesafe ile posterior plikalar arası mesafe pergel benzeri malzeme kullanılarak ölçüldü ve birbiri arasında olan ilişki değerlendirildi. Ayrıca TUAS grubu ve kontrol grubunun demografik verileri, fizik muayene bulguları ile TUAS hastalarının PSG verileri de incelendi. Bulgular Hastaların her iki retromolar bölge arası mesafe (RM), posterior plikalar arası mesafe (PP), bu iki ölçüm arasındaki fark ve oran (RM-PP, RM/PP), retromolar bölge arası mesafeyle posterior plikalar arası mesafenin farkının retromolar bölge arasındaki mesafeye oranı (RM-PP/RM) ile TUAS şiddeti ve cerrahi başarı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the relationship between inter retromolar trigon and inter posterior plica width to describe a new diagnostic tool for surgical decision and its effect on OSA severity and surgical success. Materials and Methods Eighty six patients with OSA, operated between 2016-2018 in our clinic, were enrolled in the study. Control group consisted of twenty nine healthy participants who don't have OSA symptoms with 5 or less ESS score. Inter retromolar trigon and posterior plica width have been measured by compass-like material and the relationship between these parameters have evaluated. We have also compared these parameters with demographic data, physical examination and polysomnographic findings. Results Inter retromolar trigon width (IRTW), inter posterior plica width (IPPW), the difference and ratio between these two parameters have calculated (IRTW-IPPW, IRTW/IPPW). We have described a new ratio with these parameters; IRTW-IPPW/IRTW leading a new diagnostic tool for OSA patients. Unfortunately we couldn't find any statistically significant relationship between described these five parameters and severity of OSA and surgical success.