Her iki cinsiyetten sağlak ve solak deneklerin ayna görüntü yazı yazma performansları üzerinde uyarıcının sunuluş biçimi ve kullanılan elin etkileri
The Effects of characteristics of stimuli and used hand on the mirror writing performances of left and right handed male and female subjects
- Tez No: 63789
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Klinik çalışmalarda solakların kendiliğinden ayna görüntü yazı yazma eğilimi oldukça iyi kanıtlanmışken, klinik ve nörolojik açıdan normal bireyler arasında performans farkı olup olmadığı konusu üzerinde daha az durulmuştur. Buradan hareketle araştırma, ayna görüntü yazı yazma performansında sağlaklık ve solaklığın yanı sıra cinsiyet, uyarıcının sunuluş biçimi ve kullanılan el değişkenlerinin etkilerini irdelemek üzere düzenlenip yürütülmüştür. Araştırmaya Hacettepe Üniversitesi Beytepe kampüsünde lisans öğrenimi gören 17-26 yaşlarında 24 tam sağlak ve 24 tam solak olmak üzere toplam 48 denek katılmıştır. Deneklere ilk aşamada geçerlik ve güvenirlik çalışması araştırmacı tarafından yapılan“GATA Nöroloji ABD Modifiye Geschwind El Kullanım Baskınlığı Araştırma Formu”uygulanmıştır. İkinci aşamada belirli düzeyde Kısa Süreli Bellek (KSB) kapasitesine sahip bireylerin deneye dahil edilmesi amacıyla“Görsel-İşitsel Sayı Dizileri”Testinin yetişkin formu uygulanmıştır. Sözü edilen testlerin ilkinden en az 80 puan alan deneklerle ikincisinden en az 5 puan alan denekler, cinsiyetine ve el tercihine göre deneysel koşullara seçkisiz olarak atanmıştır. Üçüncü ve son aşamada ise deneklere ayna görüntü olarak yazmaları için üzerinde normal ve ayna görüntü cümlelerin yazdı bulunduğu toplam 40 kart sunulmuştur. Araştırmanın amacını gerçekleştirmek için 2x2x2x2 faktörlü, son iki faktörde tekrar ölçümlü deney düzeni kullanılmıştır. Böylece cinsiyetine ve el tercihine göre normal cümle-sağ el, normal cümle-sol el, ayna görüntü-cümle-sağ el ve ayna görüntü-cümle sol el koşullarına tabi tutularak ayna görüntü yazı yazma performans ölçümleri elde edilmiştir. Bağımlı değişkene ilişkin performans, iki ölçüte göre değerlendirilmiştir: cümlelerin ayna görüntü olarak yazılmalarında kullanılan süre ve doğruluk. Araştırmada ele alman bağımsız değişkenler temel etkileri açısından incelendiğinde uyarıcının sunuluş biçimi değişkeninin kelimelerin diziliş sırası, harflerin diziliş sırası ve harflerin yazılış yönü puanlarını anlamlı düzeyde etkilediği bulunmuştur. Öte yandan, kullanılan el değişkeni kelimelerin diziliş sırası ve harflerin diziliş sırası puanlarını manidar düzeyde etkilemiştir. Bağımsız değişkenler ortak etkileri açısından incelendiğinde cinsiyet, uyarıcının sunuluş biçimi ve tercih edilen el değişkenlerinin harflerin yazılış yönü puanı üzerindeki ortak etkisi manidar düzeyde bulunmuştur. Öte yandan, tercih edilen el ile kullanılan el değişkenlerinin süre ve harflerin yazılış yönü puanı üzerindeki ortak etkileri de anlamlı bulunmuştur. Ayrıca, uyarıcının sunuluş biçimi ve kullanılan el değişkenlerinin kelimelerin diziliş sırası, harflerin diziliş sırası ve harflerin yazılış yönü puanlarının üzerindeki ortak etkisinin de manidar olduğu bulunmuştur. İstatistiksel çözümlemelerden elde edilen bulgular, ilgili literatür doğrultusunda tartışılmış ve yapılan araştırmalarda elde edilen çelişkili bulguların yöntem hatalarından kaynaklandığı ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT Although the ability of mirror writing by the left-handed subjects has been well investigated in the clinical studies, the mirror writing abilities of the clinically and neurologically normal individuals have not been studied closely. In this study, influences of left or right-handedness, gender, characteristics of stimuli and used hand (dominant vs. non-dominant) on the mirror writing performances were investigated. A total of 48 subjects, 24 complete right and 24 complete left-handed, participated in this study. Subjects were undergraduate students from the Beytepe Campus of the Hacettepe University, aged between 17 and 26. First, in order to determine the preferred hand, the subjects were given the“GATA Department of Neurology, Modified Geschwind Hand Dominance Evaluation Forms”which was found to be a reliable and valid tool for this purpose. Secondly, to assess the subjects short term memory,“Audio- Visual Number Series Test for Adults”was administered to each subject. Subjects who have scored at least 80 point in the first test and at least 5 point in the second test were taken into further experimental stages. Subjects were randomly assigned to the experimental conditions. In the final phase of the study, the subjects were given 40 charts containing normal and mirrored sentences and asked to write their mirror images with their preferred and non-preferred hands. In order to achieve the aim of this study, a 2x2x2x2 factorial experimental design, with repeated measures on the last two factors was used. Therefore, in the evaluations of the performances of normal sentence-right hand and normal sentence- left hand; mirror sentence-right hand and mirror sentence-left hand were analysed according to gender and the preferred hand. Performance on dependent variables has been evaluated in accordance with two different factors: duration and the correctness of mirror writing. When the main effects independent variables were evaluated, data revealed that characteristics of stimuli have effected sequence of words and letters, writing direction of the letters significantly. Moreover, the effects of used hand variable on the scores of the sequence of words and letters were also significant. Interaction of gender, the way in which the stimuli was presented, and preferred hand significantly influenced the scores of the sequence of letters. Furthermore, interaction of preferred hand and used hand effected the duration and the direction of letters significantly. Moreover, interaction of characteristics of stimuli and used hand variables had significant effects on the scores of the sequence of words, letters and direction of letters. In conclusion, findings derived from statistical analyses are discussed according to available literature, and conflicting findings are thought to be stemming from the problems in methodology.