Konya ili Selçuklu ilçesindeki eğlence yerlerinden kaynaklanan çevresel gürültünün ölçülmesi ve değerlendirilmesi
Measurement and assessment of noise pollution caused by entertainment sites in Selcuklu district of Konya
- Tez No: 520824
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Konya İli'nde bulunan eğlence yerleri genellikle yerleşim mekânları ile iç içe bulunmaktadır. Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliğinde (ÇGDYY) belirtilen çok hassas ve hassas olan bölgeler yani konut, okul, hastane ve dinlenme alanları çevresel gürültüden etkilenmektedir. Konya Büyükşehir Belediyesi'ne iletilen şikayetlerin pek çoğunu eğlence yerlerinden kaynaklanan çevresel gürültü ile ilgili şikayetler oluşturmaktadır. Bu sebepten dolayı, tez çalışmasında, Konya İli Selçuklu ilçesinde bulunan bazı eğlence yerlerinden kaynaklanan çevresel gürültünün çok hassas yapı(lar)da ve hassas yapı(lar)daki seviyeleri ölçülmüştür. Eğlence yerlerine göre farklı konumlarda bulunan hassas ve çok hassas yapılarda ölçülen gürültü seviyeleri ÇGDYY hüküm ve sınır değerlerine göre değerlendirilmiştir. ÇGDYY'de belirtilen sınır değerleri sağlamayan eğlence yerleri için alınabilecek tedbirler ve diğer öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The entertainment venues in Konya City are generally located very close to residential areas. The sensitive and highly sensitive areas (i.e., residence, school, hospital, resting area, etc.) defined in the“Regulation on the Assessment and Management of Environmental Noise”are affected by environmental noise pollution. Most of the complaints forwarded to municipality of Konya City are about the noise pollution from entertainment venues. Therefore, in the thesis, the noise levels are meausered in both sensitive and highly sensitive areas near by some entertaiment venues in Selcuklu District of Konya City. The measured noise levels are evaluated according to the limit values which are set by corresponding regulation mentioned above. The measures are suggested in order to reduce the noise levels from the entertainment venues to less than limit values.