Mandibular uzunluk ve farlı dikey yön büyüme paternlerinin alt yirmi yaş dişlerinin gömülülüğü üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of mandibular length and different vertical growth patterns on the impaction of mandibular third molars
  1. Tez No: 988665
  2. Yazar: YAĞMUR ŞENTÜRK AYTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ÇETİNER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Mandibular üçüncü molarların sürme durumu; çene morfolojisi, büyüme yönü ve retromolar alanın gelişimi gibi birçok faktörden etkilenmektedir. Bu çalışmanın amacı, mandibular uzunluk ve farklı dikey yön büyüme paternlerinin mandibular üçüncü molarların gömülülüğü üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Çalışmaya toplam 116 hasta (232 diş) dahil edilmiştir. Panoramik ve sefalometrik radyografiler retrospektif olarak incelenmiş, sefalometrik analizlerde mandibular uzunluk (Co–Gn) ve SN–GoGn açısı ölçülmüştür. Üçüncü molarların pozisyonu Pell & Gregory ve Winter sınıflamalarına göre değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre erkeklerde mandibular uzunluk kadınlara kıyasla anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Dikey büyüme paternleri incelendiğinde her iki cinsiyette de mezofasial tip en yaygın yüz tipi olarak belirlenmiştir. Pell & Gregory sınıflamasında en yaygın tip Sınıf II, dikey pozisyonda Sınıf A; Winter sınıflamasında ise en sık görülen gömülülük tipi mezioangular tip olarak tespit edilmiştir. Kısa mandibulalı bireylerde Sınıf II–III gömülülük ve mezioangular pozisyon oranı artmıştır. Dikey büyüme paterni özellikle dişin dikey pozisyonunu etkilemiş; brakifasial bireylerde daha derin (C) konumlanma, dolikofasial bireylerde ise daha yüzeyel (A–B) konumlanma eğilimi gözlenmiştir. Dikey yön büyüme paterninin ramus ilişkisi veya açısal pozisyon üzerinde anlamlı etkisi bulunmamıştır. Elde edilen bulgular, mandibular uzunluk ve büyüme yönü analizlerinin üçüncü molarların sürme potansiyelinin değerlendirilmesinde, gömülülük riskinin öngörülmesinde ve cerrahi planlamada klinik açıdan değerli bilgiler sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The eruption of mandibular third molars is influenced by several factors, including jaw morphology, growth direction, and the development of the retromolar space. This study aimed to evaluate the effect of mandibular length and different vertical growth patterns on the impaction of mandibular third molars. A total of 116 patients (232 teeth) were included. Panoramic and cephalometric radiographs were retrospectively analyzed. In cephalometric evaluation, mandibular length (Co–Gn) and the SN–GoGn angle were measured. The positions of the third molars were classified according to the Pell & Gregory and Winter systems. Mandibular length was significantly greater in males than in females. The mesofacial type was the most common vertical growth pattern in both sexes. According to the Pell & Gregory classification, Class II and vertically Class A were the most frequent positions, while the mesioangular type was most common according to Winter's classification. Individuals with shorter mandibles showed higher rates of Class II–III impactions and mesioangular positions. Vertical growth pattern mainly affected vertical tooth position; brachyfacial individuals tended toward deeper (C) positions, while dolichofacial individuals showed more superficial (A–B) positioning. These findings suggest that assessing mandibular length and vertical growth direction provides valuable information for predicting third molar eruption potential and optimizing surgical planning.