A mathematical modeling approach for managing regional blood bank operations
Bölgesel kan bankası operasyonlarının yönetimi için matematiksel modelleme yaklaşımı
- Tez No: 520858
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KARSU, DR. ÖĞR. ÜYESİ BENHÜR SATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kan bankası operasyonları, tam kan ve kan ürünleri gibi yüksek derecede bozulabilir ürünlerin tedarik zinciri yönetimini gerektirdiği için oldukça karmaşıktır. Türkiye genelinde tam kan ve kan ürünlerinin toplanması, test edilmesi, ayrıştırılması ve dağıtımı konusunda faaliyet gösteren Türk Kızılayı, operasyonel kararlarını sürekli olarak eniyileme ihtiyacı duymaktadır. Türk Kızılayı'nın, bağış toplama, üretim ve hastanelere dağıtım kararlarını içeren kan bankası operasyonlarını yönetebilmesi için bir matematiksel modelleme yaklaşımı geliştirilmiştir. Önerilen model, mümkün olan en yüksek talep miktarını en az maliyetle karşılamaktadır. Bu amaçla, öncelikle, karşılanabilecek en yüksek talep miktarını belirleyen, sonrasında karışık tamsayılı bir maliyet enazlama problemi çözen bir sözlüksel yaklaşım kullanılmıştır. Bu modelin makul sürelerde çözülmesinin mümkün olmadığı gerçek hayat problem boyutları için bir sezgisel yaklaşım geliştirilmiştir. Sezgisel yaklaşımın çok kısa sürelerde kaliteli çözümler bulduğu, yapılan sayısal deneylerle gösterilmiştir. Son olarak, kan ürünlerinin kalitesinin enbüyüklenmesi amaç fonksiyonu, maliyet enküçüklenmesi amaç fonksiyonuyla birlikte incelenmiştir. Elde edilen iki amaçlı programlama problemi Epsilon Kısıtı Yöntemi ile çözülmüştür. Bu iki amaçlı yaklaşım, karar vericinin kalite ve sistem maliyeti arasındaki ödünleşmeyi gözlemleyerek en çok tercih ettiği baskın çözümü uygulamasına olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Blood bank operations are complex affairs since they involve supply chain management of highly perishable goods such as whole blood and blood products. The Turkish Red Crescent (TRC), who is the main responsible organization in Turkey for collection, testing, separation and distribution of whole blood and blood products, is in constant need of optimizing its operational decisions. We propose a mathematical modeling approach for managing the blood bank operations in the TRC that include the decisions of donation collection, production and distribution to demand points (hospitals). The model minimizes system cost while ensuring maximum level of demand satisfaction. For this purpose, a lexicographic approach is used that first determines the maximum amount of demand that can be satisfied and then solves a cost minimization model, which is a linear mixed-integer programming model. Observing that it may not be possible to find the optimal solution of this model in reasonable time for some real-life problem sizes, we develop a customized heuristic approach for the problem. We demonstrate that the heuristic algorithm provides good quality solutions in negligible time through computational experiments. We finally examine a bi-objective extension of the cost minimization problem, where the quality of the separated blood product is considered alongside system cost. We solve the resulting bi-objective programming problems using the Epsilon Constraint Method. This extension allows the decision maker to observe the trade-off between cost and quality and implement her most preferred solution among the non-dominated solutions.