Basketbolcu ve judocularda kol bölgesinin kas kompozisyonunun manyetik rezonans görüntülerinden stereolojik yöntemlerle incelenmesi
Examination of magnetic resonance imaging of arm compartment muscle composition by stereological methods in basketball and judo
- Tez No: 520862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MENDERES KABADAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Basketbolcu ve Judocularda Kol Bölgesinin Kas Kompozisyonunun Manyetik Rezonans Görüntülerinden Stereolojik Yöntemlerle İncelenmesi Materyal ve Metot: Çalışmaya 10 erkek ve bayan 20 basketbolcu ile 10 erkek ve bayan 20 judocu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada katılımcıların istirahat dönemi biceps birachii ve triceps birachii kaslarının MR görüntüleri alınmıştır. MR görüntüleri 1,5 Tesla'lık MR cihazında kas görüntülemesine uygun protokolde ve 0,5 cm kalınlığında kesit görüntüleri alınarak yapılmıştır. Aynı şekilde Dicom formatında dijital olarak kaydedildikten sonra Dicomworks programı kullanılarak BMP formatında export yapılmıştır. Ardışık kesit görüntüleri ImageJ programına aktarılarak programın kalibrasyonu yapıldıktan sonra ilgili komutlar kullanılarak planimetri yöntemi ile kolun ön ve arka kompartımanındaki kasların kesit yüzey alanları program tarafından otomatik olarak hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan katılımcıların sırasıyla ortalamaları basketbolcularda (B) 21,8±3,1 yıl, judocularda (J) 22,13±2,3 yıl, boy uzunlukları B'dan 188,22±4,12 cm J'da ise 175,2±3,4 cm, vücut ağırlıkları ise B'da 82.29±4,56 kg, J'da ise 73,18±2,3 kg olduğu hesaplanmıştır. Kol hacimlerinde judocuların sağ ön (332,10±96,26), sağ arka (342,29±113,98) sol ön (317,19±107,45) ve sol arka(377,14±109,83) hacimlerde daha fazla oldukları görülmüştür. Kol oranlarında ise sağ ön oran (49,52±4,10) ile sol arka (54,59±3,04) oranlarda judocuların, sağ arka oran(50,48±4,10) ve sol ön (49,35±2,72) oranlarda ise basketbolcuların fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Examination of Magnetic Resonance Imaging of Arm Compartment Muscle Composition by Stereological Methods in Basketball and Judo Material and Method: 10 male and female 20 basketball players and 10 male and female 20 judo volunteers participated in the study. In the study, MR images of biceps birachii and triceps birachii muscles were taken at the resting period of participants. MR images were taken on a 1.5 Tesla MR device with appropriate protocol for muscle imaging and section images of 0.5 cm thickness. In the same way, Dicom format is digitally recorded and then exported in BMP format using Dicomworks program. After the program has been calibrated by transferring the consecutive cross-sectional images to the ImageJ program, the cross-sectional surface areas of the muscles in the front and rear compartments of the arm are automatically calculated by the program using the planimetry method using the relevant commands. Results: The participants who participated in the study were respectively 21.8 ± 3.1 years for basketballs (B), 22.13 ± 2.3 years for judoists (J), for B: 188.22 ± 4.12 cm J:175,2 ± 3,4 cm and body weights were B: 82.29 ± 4.56 kg in and 73.18 ± 2.3 kg in J, respectively. In the arm volumes, the right front (332,10 ± 96,26), the right rear (342,29 ± 113,98), the left front (317,19 ± 107,45) and the left rear (377,14 ± 109,83) were found to be more. İn the judoka In the arm ratios, the right front ratio (49.52 ± 4.10) and the left rear (54.59 ± 3.04), basketball players were found to be in the right back ratio (50,48 ± 4,10) and the left front (49,35 ± 2,72).