Hogna radıata türünün karyotipik özelliklerinin araştırılması
Investigation on karyotype properties of hogna radiata
- Tez No: 520864
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT KUMBIÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Lycosidae familyası ülkemizde yayılış gösteren en geniş familyalardan biridir ve Hogna cinsi de iki türle temsil edilmektedir. Bu çalışmada sitogenetik özellikleri bilinmeyen Hogna radiata'nın diploid kromozom sayısı, eşey kromozomu sistemi ve mayoz bölünme özellikleri araştırılmıştır. Türe ait erkek örümcekler farklı lokalitelerden canlı olarak toplanmıştır. Kromozom preparatları standart yayma protokolüne göre yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre türe ait diploid kromozom sayısı ve eşey kromozomu sistemi 2n♂=22, X1X20 şeklinde bulunmuştur. Kromozom uzunluklarının kademeli olarak azalış gösterdiği ve kromozom morfolojisinin telosentrik tipte olduğu belirlenmiştir. Eşey kromozomlarının mayoz I'de pozitif heteropiknotik, mayoz II'de ise izopiknotik özellikte olduğu tespit edilmiştir. Hogna cinsine ait sitogenetik özelliklerin çok çeşitlilik göstermesi nedeniyle karyotip modelinin açıklanabilmesi için cinse ait daha fazla çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Lycosidae family is one of the largest families spreading in our country and the genus Hogna is represented by two species. In this study, the number of diploid chromosomes, sex chromosome system and meiosis characteristics of Hogna radiata, whose cytogenetic properties are unknown, were investigated. Alive male spiders were collected from different localities. Chromosome preparations were made according to the method of standard spreading protocol. As a result, the number of diploid chromosomes and sex chromosome system of the species is 2n♂ = 22, X1X20. It has been determined that the chromosome lengths are gradually decreasing and the chromosome morphology is telocentric type. Sex chromosomes were obtained to be positively heteropycnotic in meiosis I and isopycnotic in meiosis II. Since the cytogenetic features of Hogna are very diverse, more studies on the genus are needed to explain the karyotype model.