Atmosferik nemin yüksek gerilim hava hatlarında gerçekleşen korona kayıpları üzerindeki etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of effect of atmospheric humidity on corona losses occured in high voltage transmission lines
- Tez No: 520865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ HANSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Günümüzde enerjiye olan ihtiyaç nedeniyle araştırmacılar bir yandan yeni enerji kaynaklarını keşfetmeye çalışırken; öte yandan da mevcut olan enerji sistemlerinin kayıplarını yok etmeye yönelik çalışmalar yapmaktadırlar. Elektrik enerji verimliliği kavramı açısından büyük öneme sahip olan ve elektrik enerjisi iletim hatlarında meydana gelen yüksek gerilim kaynaklı korona kayıplarının azaltılmasına yönelik çalışmalar hâlâ güncelliğini korumaktadır. Dolayısıyla, korona kayıplarının azaltılmasına yönelik yapılan bu çalışmada, korona boşalmalarının tutuşması ve sönümlemesinde atmosferik nem etkisinin deneysel olarak incelenmesine yönelik bazı çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Özellikle yüksek gerilim enerji iletim ve dağıtım sistemlerinde kullanılan izolatör ve direklerin boyutlandırılmasında önemli katkılar sağlayacağı düşünülen bu çalışmada, atmosferik nemin enerji iletim hatlarındaki elektriksel kayıplar üzerindeki etkileri deneysel olarak araştırılmış ve çalışma sonucunda atmosferik nemin yüksek gerilimli elektrik enerjisi iletim hatlarında meydana gelen korona boşalmalarının tutuşma ve sönümleme gerilimlerinin sınır değerleri üzerinde kayda değer bir etkisinin olduğu; boşalmanın tutuşma gerilimi değerlerine karşılık gelen akım değerlerinin ortamdaki nem oranıyla doğru orantılı olan fakat non-lineer bir değişim gösterdiği ve ayrıca, nem oranının arttırılmasının etkisinin özellikle geniş elektrot açıklarında daha belirgin olarak ortaya çıktığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, due to the need for energy, researchers are trying to discover new energy sources on the one hand; on the other hand they are trying to minimize the losses of existing energy systems. Efforts to reduce high voltage source corona losses, which have great importance in terms of the concept of electric energy efficiency and occur in electric power transmission lines, are still being updated. Therefore, in this study aimed at reducing corona losses, some studies have been carried out to experimentally investigate the effect of atmospheric humidity on the ignition and damping voltages of corona discharges. The effects on the electrical losses in the atmospheric energy transmission lines have been experimentally investigated in this study which is thought to provide important contributions especially in the dimensioning of insulators and poles used in high voltage energy transmission and distribution systems. As a result of the study, it was observed that atmospheric humidity have a significant effect on the limit values of the ignition and damping voltages of the corona discharges that occur at the high voltage electrical energy transmission lines. And also, it has been observed that the current values of the discharge are directly proportional to the humidity ratio of the medium but show a non-linear change and also the effect of increasing the humidity ratio is more evident especially at wide electrode distances.