On curves and surfaces in lorentz space
Lorentz uzayında eğriler ve yüzeyler üzerine
- Tez No: 520892
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, konu ile ilgili temel kavramlara yer verilmiştir. 3 boyutlu Lorentz – Minkowski uzayı tanımlanıp, bu uzayın özelliklerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, 3 boyutlu Lorentz – Minkowski uzayında eğriler ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Frenet vektörleri tanımlanmış olup örnekler verilmiştir. Dördüncü bölümde, 3 boyutlu Lorentz – Minkowski uzayında yüzeyler ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Lorentz uzayında bir yüzeyin eğrilikleri ve umbilik yüzeyler tanımlanmış daha sonra da yüzeylere örnekler verilmiştir. Son olarak beşinci bölümde, 3 boyutlu Lorentz – Minkowski uzayında minimal ve maksimal yüzeyler incelendi ve bununla ilişkili teoremler ve örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, 3 dimensional Lorentz-Minkowski space and its fundamental definitions, properties and theorems related to subject are given. In the third chapter, Curves are defined and explained in detail on 3 dimensional Lorentz- Minkowski space and Frenet vectors are defined then some examples are given. In the forth chapter, Surfaces are defined and explained in detail on 3 dimensional Lorentz-Minkowski space, curvatures of a surface on 3 dimensional Lorentz- Minkowski space and umbilical surfaces are defined and some examples are given. Finally in the fifth chapter, minimal surfaces on 3 dimensional Lorentz- Minkowski space and maximal surfaces are given and some theorems for maximal surfaces are examined and some examples are given.