Hemşirelerde tükenmişlik, hasta güvenliği ve aralarındaki ilişki: Bir hastane örneği
Burnout in nurses, patient safety and relationship between them: A hospital example
  1. Tez No: 520915
  2. Yazar: NEŞE KIRÇİÇEK KOCAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİROL TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hemşirelik mesleği yapısı gereği, birebir insan ilişkileri ile yoğun bir iletişim ve hizmet gerektirir. Bu sebeple hemşirelerin tükenmişlik yaşama ve tükenmenin etkisi ile hasta güvenliğini tehlikeye düşürme riskleri yüksektir. Bu bağlamda, hemşirelerin tükenmişlik düzeyleri ile hasta güvenliği kültürü düzeylerini saptamak ve aralarındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla bu çalışma yapıldı. Araştırmanın evrenini, hastanede görev yapan tüm hemşireler; örneklemini gönüllü olarak katılan 100 hemşire oluşturdu. Veri toplama araçları,“Sosyo-demografik Soru Formu”,“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”ve“Hasta Güvenliği Kültürü Ölçeği”nden oluşmaktadır. PASW Statistics 18 for Windows istatistik paket programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken, tanımlayıcı istatistiksel metotların (Frekans, Yüzde, Ortalama, Standart sapma) yanı sıra normal dağılımın incelenmesi için Kolmogorov - Smirnov dağılım testi kullanıldı. Tüm ölçek puanları normal dağılıma sahip olmadığı için parametrik olmayan istatistiksel yöntemler tercih edildi. İki grup durumunda, parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Mann Whitney U test kullanıldı. İkiden fazla grup durumunda, parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Kruskal Wallis testi kullanıldı. Ölçekler arası ilişki için Spearman Korelasyon Analizi kullanılarak değerlendirildi. Elde edilen bulgulara göre; tükenmişlik ile cinsiyet, medeni hal, eğitim durumu, çocuk sahibi olma, çalışılan birim, haftalık çalışma saati ve kıdem arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Hasta güvenliği kültürü ile cinsiyet, medeni hal, eğitim durumu, çocuk sahibi olma, çalışılan birim ve haftalık çalışma saati arasında farka rastlanmamakla beraber kıdem ile arasında fark görüldü. Bu sonuçlara göre kıdemli hemşirelerin hasta güvenliği konusunda daha dikkatli olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The nature of the nursing profession requires intensive communication and service with one-to-one human relations. For this reason, nurses have a high risk of burnout and compromising patient safety with the effect of burnout. In this context, this study was conducted to determine the levels of burnout and nursing safety of nurses and to determine the relationship between them. The universe of the study, all the nurses working in the hospital; 100 volunteers participated in the study. Data collection tools consist of“Socio-Demographic Questionnaire”,“Maslach Burnout Scale”and“Patient Safety Culture Scale”. The number of surveys is 100. PASW Statistics 18 for Windows statistical package was used. When evaluating the study data, Kolmogorov - Smirnov dispersion test was used for descriptive statistical methods (frequency, percentage, mean, standard deviation) as well as normal distribution. If all the scale scores did not have normal distribution, non-parametric statistical methods were preferred. In case of two groups, Mann Whitney U test was used to compare the parameters between groups. In case of more than two groups, Kruskal Wallis test was used to compare the parameters between groups. Spearman Correlation Analysis was used to examine the relationship between the scales. According to the findings; there was no significant difference between burnout and gender, marital status, educational status, having children, working unit, weekly working hours and seniority. There was no difference between patient safety culture and gender, marital status, educational status, having children, working unit and weekly working hours however there was a difference between seniority. According to these results, senior nurses are more careful about patient safety.