Çeşitli klinik örneklerden izole edilen Pseudomonas, Klebsiella, Staphylococcus ve Candida cinsi mikroorganizmalarda biyofilm varlığının araştırılması
The research of biofilm in Pseudomonas, Klebsiella, Staphylococcus and Candida species isolated from some clinical samples
  1. Tez No: 309478
  2. Yazar: DERYA ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN URAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Biology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Biyofilm, bir yüzeye yapışarak, birlikte yaşayan ve birbirleriyle haberleşen bakterilerin oluşturduğu bir organizasyondur. Biyofilm bakterileri çevre koşullarına, serbest bulunan planktonik bakterilerde daha dirençlidir. Biyofilmler cansız veya canlı yüzeylere yapışabilirler. Bu yüzeyler arasında canlı dokular, medikal implantlar, endüstriyel veya içme suyu sistemlerinin boruları veya doğal akuatik sistemler yer alır. Yabancı cisimlerdeki biyofilmler, Gram pozitif veya Gram negatif bakterilerden ya da mayalardan oluşabilir. İzole edilen bakteriler Gram pozitiflerden, Staphylococcus aureus ve Staphylococcus epidermidis; Gram negatiflerden Klebsiella pneumoniae, ve Pseudomonas aeruginosa' yı, mantarlardan ise Candida türlerini içerir. Biyofilmler, kullanılan araca ve hastada kalma süresine bağlı olarak tek tür ya da çok türden oluşabilir.Çalışmamızda klinik örneklerden izole edilen 10 Pseudomonas, 20 Klebsiella, 55 Staphylococcus ve 15 Candida kökeninde biyofilm varlığı ve slime faktör oluşumu araştırılmıştır.Araştırmamızda, kristal viyole kullanılarak yapılan biyofilm çalışmasında, 24 saatlik ölçümlerde; 7 Pseudomonas, 8 Klebsiella, 52 Staphylococcus ve 12 Candida' da; 48 saatlik ölçümlerde; 6 Pseudomonas, 7 Klebsiella, 42 Staphylococcus ve 12 Candida izolatında biyofilm varlığı tespit edilmiştir. Safranin kullanılarak yapılan biyofilm çalışmasında; 24 saatlik ölçümlerde 10 Pseudomonas, 7 Klebsiella, 17 Staphylococcus ve 12 Candida' da, 48 saatlik yapılan ölçümlerde; 8 Pseudomonas, 16 Klebsiella, 39 Staphylococcus ve 11 Candida izolatında biyofilm varlığı tespit edilmiştir.Slime faktör varlığı araştırması Standart Cam Tüp Yöntemi ve Kongo Kırmızılı Agar Yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Her iki yöntemde de; Pseudomonas izolatlarında slime faktör varlığı tespit edilememiştir. Klebsiella izolatlarının hepsinde Slime Faktör varlığı tespit edilmiştir. Toplam 55 Staphylococcus izolatının 33'ünde ve toplam 15 Candida izolatının 12'sinde Slime Faktör varlığı tespit edilmiştir.Sonuç olarak, farklı klinik örneklerden izole edilen farklı mikroorganizmalarda biyofilm varlığı oranı yüksek bulunmuşken, slime faktör varlığı formation, mikroorganizma cinsine göre değişiklik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Biofilm is an organisation formed by bacteria which lived together and communicated each other. Bacteria of biofilm is more resistant to environmental condition then plantonic bacteria. Biofilms can adhere to organic and inorganic surfaces. Organic tissues, medical implants, pipes of industrial or drinking water systems or natural water systems are into these systems. Biofilms in exterior substance can be formed by Gram positive bacterias or Gram negative bacterias or yeasts. İsolated bacterias include Staphylococcus aureus and Staphylococcus epidermidis from Gram positives; Klebsiella pneumoniae and Pseudomonas aeruginosa from Gram negatives, Candida species from fungi. Biofilms have formed one spescies or many species depend on using substance and duration in the patient.In our study, researched formationof biofilm and slime factor in 10 Pseudomonas, 20 Klebsiella, 55 Staphylococcus and 15 Candida isolated clinical samples. In this research, used crystal violet and safranine.Biofilm study that used crystal violet, after 24 hours, biofilm formation was determined in 7 Pseudomonas, 8 Klebsiella, 52 Staphylococcus and 12 Candida. After 48 hours, biofilm formation was determined in 6 Pseudomonas, 7 Klebsiella, 42 Staphylococcus and 12 Candida.Biofilm study that used srafranine, after 24 hours, biofilm formation was determined in 10 Pseudomonas, 7 Klebsiella, 17 Staphylococcus and 12 Candida. After 48 hours, biofilm formation was determined in 8 Pseudomonas, 16 Klebsiella, 39 Staphylococcus and 11 Candida.Study of slime factor formation was in used Standart Glass Tube Method and Kongo Red Agar method. In the both of two methods, there wasn?t determinate slime factor formation in Pseudomonas isolates. There was determinate slime factor all of Klebsiella isolates, 33 of 55 Staphylococcus and 12 of 15 Candida isolates.As a result, there was high level biofilm formation in different microorganisms isolated different clinical samples, slime factor formation was changed with respect microorganism genus.