Kronik hastalığı olmayan yaşlı bireylerde manevi bakım, yaşam kalitesi ve aradaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluating spiritual care, life quality and the relationship between them in elderly individuals without any chronic disease
  1. Tez No: 520921
  2. Yazar: SEDAT DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜMRÜT AKGÜN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Kronik Hastalığı Olmayan Yaşlı Bireylerde Manevi Bakım, Yaşam Kalitesi ve Aradaki İlişkinin Değerlendirilmesi Bu araştırma kronik hastalığı olmayan yaşlı bireylerde manevi bakım, yaşam kalitesi ve aradaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma evrenini; Şubat-Haziran 2017 tarihleri arasında Kars'ın Susuz ilçesinde yaşayan, Kars Susuz Toplum Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 65 yaş ve üstü kronik hastalığı olmayan bireyler oluşturmuştur. Araştırma örneklemini ise araştırmanın yapıldığı tarihler arasında Susuz Toplum Sağlığı Merkezi'ne başvuran, araştırma kriterlerine uyan 110 birey oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında hasta tanılama ve bilgi formu, maneviyat ve manevi bakım derecelendirme ölçeği ve yaşam kalitesi ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPPS 16.0 paket programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluating Spiritual Care, Life Quality and the Relationship between Them in Elderly Individuals without any Chronic Disease This study was planned descriptively for the purpose of evaluating spiritual care, life quality and the relationship between them in elderly individuals without any chronic disease. Target population of the study consisted of individuals who lived in Susuz district of Kars, were registered to Kars Susuz Community Health Center, aged 65 years and older and had no chronic disease between February-June 2017. Study sample, on the other hand, consisted of 110 individuals who applied to the Susuz Community Health Center between the aforementioned dates and met the inclusion criteria. The data were collected using patient identification and information form, spirituality and spiritual care grading scale and life quality scale. The data were analyzed in the SPPS 16.0 package software.