Hidden sector through dark higgs: A nonminimal extension
Karanlık hı̇ggs üzerı̇nden gı̇zlı̇ sektör: mı̇nı̇mal olmayan bı̇r uzantı
  1. Tez No: 520922
  2. Yazar: KIVANÇ YİĞİT ÇINGILOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezde, Standart Model'in abelyen olmayan bir SU(2) simetri uzantısı çalışıldı. Gizli sektör, Standart Model'in ötesindeki teorilerin anlaşılması için sayısız miktarda geçit açmaktadır, bu yüzden de kendi simetrileri dahilinde karanlık madde için aday olan geniş bir ölçü uzantısı var olmaktadır. Higgs mekanizması ve Higgs parçacığı, Karanlık Madde'nin Standart Madde parçacıkları ile nasıl zayıf ölçekte etkileştiğini açıklamak için önemli bir rol oynamaktadır. Karanlık Madde kendini, hâlihazırdaki Higgs parçacığının tamamlanmamış bozunum kanallarından birinde muhtemelen gösterebilir. Her ne kadar Karanlık Madde doğrudan gözlemlenmemiş olsa da, varlığını kanıtlayan kuvvetli kanıtlar ve dolaylı gözlemler mevcuttur. Ve bu gözlemsel sınırlamaları, minimal olmayan genişletilmiş modele uygulayarak, Karanlık Madde parçacıklarının parametreleri hakkında istatistiksel fiziği kullanarak tutarlı bir aralık belirlenebilir. Karanlık Madde kalıntı yoğunluğu hakkında çalışmalardan ilki, Lee ve Weinberg tarafından 1977 yılında, karanlık madde parçacıklarının kozmik ısı kaynağından koptuktan sonraki evrimlerini inceleyerek yazılmıştır. Fakat özgün çalışmada, karanlık maddenin sadece çarpışma kanalları çalışılmıştır. Lakin modeller, karanlık sektör parçacıklarının ilgili Feynman diagramlarını belirterek, yan çarpışmaları da dahil edecek şekilde genişletilebilir. Bu çalışmada, bu tarz genişletmeler araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a non-minimal extension of the SM with an additional non-abelian SU(2) symmetry is studied. Hidden sector opens innumerable portals for apprehension of theories beyond the SM, hence there is a wide set of gauge extensions with their own symmetries, providing viable DM candidates. Higgs mechanism and Higgs particle play a crucial role to understand how DM weakly interacts with the SM particles. There may exist unrevealed intensity frontiers in Higgs' decay modes, and the DM can show up through those interaction channels. Although DM has not been observed so far, there are strong evidences and indirect observations for its existence. Imposing these observational constraints on the results of non-minimal extensive model, a consistent region for parameter space of the DM candidates can be expressed via methods of statistical physics. One of the first DM abundance studies has been written by Lee and Weinberg in 1977 by considering evolution of DM after it decouples from the cosmic heat reservoir. But in original work, only annihilation channels of the DM are considered. However the model can be extended to include coannihilation channels as well, provided that the associated Feynman diagrams are given including dark sector particles. In this study, such extensions will be explored.