In search of hidden sector through the mono-photon channel
Tek-foton kanalı üzerinden saklı sektör arayışında
  1. Tez No: 775482
  2. Yazar: ENFAL SARTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Artan sayıda deneysel ve gözlemsel kanıt, Standart Model hesaplamalarının evrenin kütlesinin ve enerjisinin yalnızca %5'ini oluşturduğunu göstermektedir. Geri kalan ise, henüz gözlemlenmemiş olan karanlık madde ve karanlık enerjiden oluşmaktadır. İlk olarak Fritz Zwicky tarafından keşfedilen karanlık maddenin varlığı, Standart Model tarafından tahmin edilen kuvvetlerin herhangi biri altında neredeyse nötr olan gizli bir sektörün varlığını akla getirmektedir. Portal konsepti çerçevesinde, kendi ek karanlık ayar simetrisine sahip olan vektör portalı, gizli sektörü Standart Model sektörüyle birleştirmek için önerilen portallardan bir tanesidir. Ek ayar simetrisine sahip olmak, aynı zamanda fazladan bir ayar alanına, dolayısıyla bir ayar bozonuna sahip olmak anlamına gelmektedir. Bu tez kapsamında, bu ayar bozonunun yani karanlık fotonun izlerinin SM arka planından ayrıştırılması amaçlanmıştır. Tek-foton kanalı ile ilgili çalışmalar, hafif bir karanlık fotonun (MeV-GeV mertebesinde) bozunum ve üretim süreçlerini araştırmak için kurulan bir B-L modeli çerçevesinde yürütülmüş ve buna karşılık gelen sonuçlar elde edilmiştir. Öncelikle FeynRules programı yardımıyla B-L modelinin Lagranjiyeni oluşturulmuş ve bu nedenle modelin kütle matrisleri ve etkileşim köşeleri bu program aracılığıyla elde edilmiştir. Daha sonra üretim ve bozunum kanallarının incelenmesinde kullanılacak olan Madgraph paket programı için yine FeynRules programı kullanılarak bir model arayüzü oluşturulmuştur. Nötrinolara ek olarak, karanlık fotonun olası gizli bozunum kanallarından biri de karanlık madde çiftine giden bozunum kanalıdır. Bu nedenle, model yapısına bağlı olarak, tek-foton kanalının (foton + kayıp enerji) sinyalindeki kayıp enerjinin yalnızca SM parçacıklarını değil, aynı zamanda karanlık madde parçacıklarını da içermesi gerekir. Analizin son aşamasında SM parçacıkları ile karanlık madde arasında karanlık foton aracılığıyla var olan etkileşim de dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
A growing body of experimental and observational evidence shows that Standard Model calculations account for only 5% of the mass and energy of the universe. The remainder consists of dark matter and dark energy, which have yet to be observed. The existence of dark matter, first discovered by Fritz Zwicky, suggests the presence of a hidden sector that is almost neutral under any of the forces predicted by the Standard Model. Within the framework of the portal concept, the vector portal, which brings its own additional dark gauge symmetry, is one of the proposed portals connecting the hidden sector with the Standard Model sector. Holding an additional gauge symmetry also means having an extra gauge field, hence a gauge boson. The traces of this gauge boson, namely the dark photon, are intended to be separated from the SM background in the context of this thesis. Research on the mono-photon channel is carried out within the framework of a B-L model, which is established to explore the decay and production processes of a light-dark photon (in the order of MeV-GeV), and corresponding results are obtained. First, the Lagrangian of the B-L model is created with the assistance of the FeynRules program, and therefore the models mass matrices and interaction vertices are obtained through this program. Then, a model interface is constructed employing the FeynRules program once more for the Madgraph package program that will be used to examine the production and decay channels. In addition to neutrinos, one of the possible undercover decay channels of the dark photon is the decay channel to a dark matter pair. Therefore, the missing energy in the signal of the mono-photon channel (photon + missing energy) needs to contain not only SM particles but also dark matter particles, depending on the model structure. At the final stage of the analysis, the interaction between dark matter and SM particles via the dark photon is also taken into account.