Sensitivity of the ship experiment to hidden particles at the cern SPS
Cern SPS'te ship deneyinin saklı parçacıklara hassasiyeti
  1. Tez No: 651838
  2. Yazar: ATAKAN TUĞBERK AKMETE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yeni Fizik (NP), çok zayıf bir şekilde etkileşime giren ve Fermi ölçeğinin altında kütlelere sahip olan yeni (saklı) parçacıklar aracılığıyla Saklı Bölümü Standart Modele (SM) bağlayarak keşfedilebilir. SHiP (Saklı Parçacıkların Aranması) deneyi, SPS proton ışınlarının Demet-Yığını-Tesisleri (BDF)'nin sabit hedefine aktarılmasıyla üretilen saklı parçacıkları aramayı amaçlamaktadır. Bu tezde SHiP'in iki saklı parçacığa, Karanlık Foton (DP) ve Aksialiyon-benzeri-Parçacığa (ALP) duyarlılığı incelenmiştir. Bu amaca ulaşmak için, bir faz-uzay sınırını dışlamak için kullanılan bir fizik uygulaması - MC örgü üretimi - hassasiyet analizi zinciri oluşturulur %90 güven düzeyiyle. Sonuçlar SHiP'in daha önce araştırılmamış veya dikkate alınmamış benzersiz hassasiyet bölgeleri vaat ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
New Physics (NP) can be explored by connecting the Hidden Sector to the Standard Model (SM) through new (hidden) particles, which are very feebly interacting and have masses below the Fermi scale. The SHiP (Searching for Hidden Particles) experiment aims to search for hidden particles produced by transferring SPS proton beams into the Beam Dump Facility (BDF)'s fixed-target. In this thesis, the SHiP's sensitivity to two hidden particles, Dark Photon (DP) and Axion-Like-Particle (ALP), is studied. In order to achieve this goal, a chain of physics implementation - MC grid production - sensitivity analysis is composed, which is used to exclude a phase-space contour with a 90% confidence level. The results show that SHiP promises unique sensitivity regions which have not been investigated or considered previously.