Üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeylerinin yaşam kaliteleri ve toplumsal katılım düzeylerine etkisi
The effects of physical activity levels of university students on life quality and social participation levels
- Tez No: 520973
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MENDERES KABADAYI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN FİZİKSEL AKTİVİTE DÜZEYLERİNİN YAŞAM KALİTELERİ VE TOPLUMSAL KATILIM DÜZEYLERİNE ETKİSİ Amaç: Üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeylerinin yaşam kaliteleri ve toplumsal katılım düzeylerine etkisinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Araştırmamıza, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde eğitimine devam etmekte olan 18-35 yaş arası 520 öğrenci (Eğitim Fakültesi (96), Ziraat Fakültesi (108), Spor Bilimleri Fakültesi (98), Sağlık Meslek Yüksekokulu (101), Güzel Sanatlar Fakültesi (98)) gönüllü olarak katılmıştır. Veri toplama işlemi, katılımcıların ders öncesi ve sonrasındaki serbest zamanlarında yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara araştırmacı tarafından geliştirilen, 17 sorudan oluşan demografik bilgi anketi, Dünya sağlık örgütünün yaşam kalitesi ölçeği, uluslararası fiziksel aktivite anketi kısa form ve toplumsal katılım ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: ''The Effects Of Physıcal Actıvıty Levels Of Unıversıty Students On Lıfe Qualıty And Socıal Partıcıpatıon Levels'' Material and Method: 520 students (aged 18-35), who are continuing their education in Samsun OMÜ, have been voluntarily participated (Faculty of Agriculture(108), Faculty of Education(96), School of Sports Sciences(98), School of Health Care(101), School of Fine Arts(98)). It has been done face to face in the form of lessons and data collection from earlier times. Demographic information questionnaire composed of 17 questions developed by participant researcher, quality of life of the World Health Organization scale, short form of international physical activity questionnaire and social participation scale were applied.