Van ilinde abdomino-pelvik BT görüntülerinden elde edilen sakral ve koksigeal antropometrik ölçümlerden cinsiyet tayini
Gender determination from sacral and coccygeal anthropometric measurements obtained from abdomino pelvic CT images in van Turkey
- Tez No: 520978
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AŞIRDİZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Adli bilimlerin nihai amacı kimliklendirmenin gerçekleştirilmesi olup, adli antropolojik kimliklendirmede cinsiyet tayini önemli bir adımdır. Sakrumun da seksüel dimorfizm gösterdiği ve cinsiyet tayini açısından kullanılabileceği düşünülmüştür. Çalışmamızda, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 01.01.2016 – 01.01.2017 tarihleri arasında çekilen 21 yaş ve üstü toplam 480 olguya ait Abdomino Pelvik BT görüntüleri incelenerek üzerlerinde antropometrik ölçümler gerçekleştirilmiştir. Morfolojik değerlendirmede koksiks tipi, metrik değerlendirmede ise 19 ölçüm ve 3 indeks hesaplaması yapılmıştır. Bu ölçümler üzerinde tanımlayıcı istatistikler ve cinsiyet tayini yapılmıştır. İncelenen popülasyonda ortalama ASL, PSL, ASCL, PSCL, APD, MTD, PERIMETER, AREA, SD, LSA, ASA, MLSBA, Sakral İndeks ve Korporo Bazal İndeks ölçüm ve hesaplamalarında iki cinsiyet arası anlamlı farklılık bulunmuştur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The ultimate purpose of forensic sciences is identification and sex determination is an important step in the forensic anthropological identification. It is thought that sacrum represent sexual dimorphism which can be used in terms of sex determination. In our study, Abdomino Pelvic CT images of 480 patients, aged 21 years and over, taken between 01.01.2016 - 01.01.2017 at Yuzuncu Yil University Faculty of Medicine were examined and anthropometric measurements were performed on them. In the morphological evaluation, the type of coccyx was examined. In the metric evaluation, 19 measurements were made and three indices were calculated. Descriptive statistics and sex determination have been made on these measurements.