Timpanoplastilerde seprafilm® uygulama sonuçlarımız
Results of seprafilm application in tympanoplasty surgeries
  1. Tez No: 520983
  2. Yazar: BİLGE TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZAFER UĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Timpanoplasti timpanik membran ve orta kulak kemikçik zincirinin tamirinin yapıldığı operasyondur. Bu operasyon kulak zarının onarılmasını ve çoğu zaman işitmenin de daha iyi olmasını amaçlar. Cerrahi sonrası yapışıklıklar cerrahi başarısını olumsuz etkiler. Çalışmanın amacı timpanoplasti operasyonlarında orta kulağa ve timpanomeatal flep lateraline yerleştirilen Seprafilm®'in operasyon başarısına etkisini araştırmaktır. Çalışma prospektif, randomize olarak Eylül 2003 –Aralık 2004 tarihleri arasında İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1.KBB Kliniğinde yapılmıştır. Kronik otitis media nedeniyle timpanoplasti uygulanan 30 hastaya operasyon sırasında timpanomeatal greft medialine ve greft yerleştirildikten sonra lateraline biyoabsorban bir membran olan Seprafilm® 3x4 mm ebadında hazırlanarak yerleştirildi. 19 (% 63.3) hastaya tip 1 timpanoplasti, 7 (% 23.3) hastaya tip 2 timpanoplasti, 4 (% 13.3) hastaya tip 3 timpanoplasti uygulandı. Tüm operasyonlarda temporal adale fasya grefti kullanıldı ve underlay ve overunderlay timpanoplasti tekniği kullanıldı. Orta kulaktaki ve mastoiddeki patolojiler temizlendikten sonra hazırlanan greft yerleştirilmeden önce greftin medialine ve yerleştirildikten sonra lateraline birer adet 3x4 mm ebadında hazırlanmış steril Seprafilm® yerleştirildi. Postoperatif dönemde klinik muayenenin yanı sıra otomikroskopi ve pür tone odyometri testi uygulandı. Çalışmaya dahil edilen hastaların preoperatif ve postoperatif otoskopik muayene bulguları, saf ses ortalamaları, 500, 1000, 2000 ve 3000 Hz frekanslardaki hava yolu ve kemik yolu arasındaki fark ortalamaları karşılaştırıldı. Verilerimizin istatistiksel değerlendirilmesi yapılırken sayısal değişkenler Mann Whitney U Test, kategorik değişkenler Chi-Square Test ile değerlendirildi. Sayısal değişken Ortalama ± SD, kategorik değişkenler sayı ve yüzde olarak özetlendi. Tüm analizler SPSS 10.0 for Windows istatistik paket programında % 95 güvenle yapıldı ve p < 0,05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Tympanoplasty is the operation which tympanic membrane and middle ear ossicles are repaired. This surgery aims at repairing tympanic membrane and mostly enhancing the hearing quality. Postoperative adhesions badly affect the surgical outcome. The objective of this study is to investigate the effect of Seprafilm® placed in middle ear and tympanomeatal flep lateral in tympanoplasty surgeries in the success of operation. The study was carried out as prospective and randomized between September 2003- December 2004 at İzmir Atatürk Training and Research Hospital in 1ST Ent Clinic. A bioabsorbant membrane Seprafilm® prepared at size of 3x4 mm was placed at medial of the tympanopmeatal graft and lateral of the graft after placing it during the surgery of 30 patients due to the chronic otitis media. Type 1 tympanoplasty was performed to 19 (% 63.3), type 2 tympanoplasty to 7 ( % 23.3) and type 3 tympanoplaty to 4 (% 13.3) patient. Temporal muscle fascial graft was used, and underlie and overlie tympanosplasty technique was utiilized in all surgeries. First, the patologies in middle ear and mastoid was cleaned off. Two steril seprafilms were placed to medial and lateral of the graft each before and after placing the graft. In postoperative period, in addition to clinical examination, automicroscopy and pure tone test were applied. The preoperative and postoperative diagnoses of the patients involved in the study, pure tone averages, air-bone gap in the frequency of 500, 1000, 2000, and 3000 were compared. During the statistical evaluation of data, quantitative (ya da numerical) variables was interpreted with Mann Whitney U Test, while categoric variables with Chi-Square Test. Quantitative (ya da numerical) variables were summarized as average and ± SD, while categoric variables AS value and percentage.