Tek yonga mikrobilgisayar uygulaması
Single chip microcomputer application
- Tez No: 520988
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN ALSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Tek Yonga Mikrobilgisayar Uygulaması Tek yonga mikrobilgisayarlar, akıllı denetim birimlerinde yaygın olarak kullanılan özel tümleşik devrelerdir. Bu tezde, HD63P01M1 CMOS 8-bit tek yonga mikrobilgisayar kullanılmıştır. Programlar, 6301 serisi için geçişli çevirici ile yazılmıştır. Tezde geçişli çevirici de anlatılmıştır. HD63P01M1 tek yonga mikrobilgisayar ana işlem birimi (CPU), rastgele erişimli bellek (RAM), zamanlayıcı ve seri iletişim arabirimini içinde bulundurur. Bunlara ek olarak, mikrobilgisayarın paketi üstünde soketi olan bir EPROM vardır. CMOS teknolojisiyle üretildikleri için fazla güç harcamazlar. Bundan başka, bir kaç düşük güç harcayan şekli de vardır.
Özet (Çeviri)
Single Chip Microcomputer Application Single chip microcomputers are special integrated circuits which are used extensively in intelligent controller units. HD63P01M1 CMOS 8-bit single chip microcomputer is used in this thesis. Programs are written by cross assembler for 6301 series. Also cross assembler is explained in thesis. HD63P01M1 single chip microcomputer includes Central Processing Unit (CPU), random access memory (RAM), timer and serial communication interface. In addition, there is an EPROM which has his socket on package of this microcomputer. They do not use much power being produced in CMOS technology. Besides there are several low consumption mode also.