Serebral palsili çocukların fonksiyonelliği ile ebeveynlerinin bakım yükü, aktivite düzeyi, yaşam kalitesi ve psikolojik durumu arasındaki ilişki
Serebral palsili çocuklarin fonksiyonelliği ile ebeveynlerinin bakim yükü, aktivite düzeyi, yaşam kalitesi ve psikolojik durumu arasindaki ilişki
- Tez No: 520995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Amaç: Serebral palsili çocukların fonksiyonel seviyesi ve günlük yaşam aktivite becerisi ile ebeveynlerinin bakım yükü, fiziksel aktivite düzeyi, yaşam kalitesi ve psikolojik durumu arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Serebral Palsili 101 çocuk (yaş: 1-18 yıl) ve ebeveyni değerlendirildi. Değerlendirmede Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü (Functional Independence Measure for Children-WeeFIM), Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ), Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği (ZBYÖ), Kısa Form 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanıldı. Bulgular: Ebeveynlerin çoğunluğunun fiziksel aktivite düzeyi düşük seviyede (%59,4) bulundu. SF-36 alt boyutlarından emosyonel rol güçlüğü en düşük puanı (50,17±14,02) alırken ruhsal sağlık alt boyutu en iyi değerleri (89,03±17,29) aldı. Ebeveynlerin fiziksel aktivite düzeyi ile bakım yükü, çocuğun aktivite seviyesi ve yaşam kalitesi arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RELATIONSHIP BETWEEN THE FUNCTIONALITY OF CHILDREN WITH CEREBRAL PALSY AND THE BURDEN OF CARE, ACTIVITY LEVEL, QUALITY OF LIFE AND PSYCHOLOGICAL STATUS OF THE PARENTS Aim: To investigate the relationship between functional level and daily living activities of the children with cerebral palsy (CP) and the burden of care, physical activity level, quality of life and psychological status of the parents. Materials and Methods: One hundred-one children with CP (age: 1-18 years) and their parents were evaluated. Functional Independence Measure for Children (WeeFIM), Katz Index of Independence in Activities of Daily Living (Katz), International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), Zarit Caregiver Burden Scale (ZCBS), Short Form 36 Quality of Life Questionnaire (SF-36), and Beck Depression Inventory (BDI) were used in the assessment. Results: The physical activity level was found low in most of the parents (59.4%). While, the role limitations due to emotional problems showed the lowest scores (50.17±14.02), the mental health indicated highest scores (89.03±17.29) in the SF-36 subscales. No significant relationships were detected between physical activity level of the parents and burden of care, physical activity of the children and quality of life (p>0.05).