Sağlık kurumlarında çalışan kadınların mesleki tükenmişlik düzeyinin iş doyumuna etkisi: Kahramanmaraş'ta bir araştırma
The effect of the vocational burn out on level of women working in health institutions on job satisfaction: A research in Kahramanmaraş
  1. Tez No: 521002
  2. Yazar: FEYZA SAYGAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YAŞAR UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
dallarına göre daha fazla fedakârlık isteyen emek-yoğun bir hizmettir. Gün geçtikçe kadın istihdamının artması, kadınların iş yükü ile ev ve aile sorumlulukları birlikte düşünüldüğünde, diğer meslek gruplarına göre daha fazla stres ve tükenmişlik yaşamaları olağanlaşmaktadır. Günümüz çalışan kadınlarının en büyük problemlerinden biri olan tükenmişlik sendromu iş hayatında kadınların üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bu bağlamda, Kahramanmaraş ilinde kadın sağlık çalışanları üzerine yapılan bu çalışmada bireylerin tükenmişlik düzeyleri, iş doyum düzeyleri ve hayatlarına olan etkileri bu tez çalışması ile ortaya koyulmuştur. Çalışmaya sağlık sektöründe çalışan 123 kadın katılmıştır. Kadın sağlık çalışanlarının işdoyum düzeylerini ölçmek için Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanılarak cevaplayıcıların içsel doyum, dışsal doyum ve genel doyum düzeyleribelirlenmiştir. Araştırmada kullanılan bir diğer ölçek olan Maslach Tükenmişlik Ölçeği ile kadın sağlık çalışanlarının duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve düşük kişisel başarı düzeyleri belirlenmiştir. Elde edilmiş olan veriler SPSS 25.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda kadın sağlık çalışanlarının tükenmişlik düzeyleri ile iş doyum düzeyleri arasında negatif bir ilişki tespit edilmiştir. Tükenmişlik arttıkça, iş doyumu azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Health care is a service which have to be done 24 hours continuously and needs more self devotion rather than the other jobs. When it is taken together their work load, home and family responsibilities, day by day with increasing women employment it becomes normal to face more stress and burn out than the other jobs. Burn out which is one of todays working women's biggest problem, creates bad impact on women, in their business life. According to these findings in which is carried on women employes woeking in Kahramanmaraş province this research showed their burn out, job satisfaction levels and their impact on their life. 123 women, working in health sector participated in the study. In order to measure woman personel's job satisfaction, Minnesota Job Satisfaction Questionnary was utilized, participants' intrinsic satisfaction, enternal satisfaction and general satisfaction enternal satisfaction levels are determined. Another method the Masclach Burn Out İnventory was utilized in order to measure womaen emloyees' emotional burn out, despersonalization, low personal performance levels. After the data collection statistical packet programme SPSS was used to analyse the results. As a result of this research, it was found for health employes, job satisfaction was inversely correlated with the level of burn out.That is when burn out increases, the level of job satisfaction decreases.