The obstacles in front of the fdi in the agricultural sector of the Northern region of Iraq an economic study of the period 2006-2016
Kuzey Irak'ta tarım sektöründe doğrudan yabancı sermaye yatırımları önündeki engeller: 2006-2016 dönemine ilişkin ekonomik bir araştırma
- Tez No: 521004
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH SERKANT AKTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tarım sektöründeki büyümenin, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasında ve gelişmekte olan ülkelerde yoksulluğun önemli ölçüde azaltılmasında hayati önemi olduğu görülmüştür. Bu nedenle, kalkınma ve tarım ekonomistleri tarım sektöründeki verimlilik artışını önemli görmektedir. Fakat tarımsal üretim, yoksulluğun üstesinden gelmek için yeterince hızlı bir oranda büyümelidir. Bu nedenle, yabancı yatırımlar gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde önemli bir ekonomik büyüme kaynağı olarak görülmektedir. KRG, kalkınma ivmesini artırmak için bölgeye mümkün olduğu kadar yabancı yatırımcıları çekmek için elverişli bir yatırım ortamı oluşturmayı planlamıştır. Bu çalışma, yabancı yatırımcıların bölgedeki tarım sektörüne yatırım yapmasını engelleyen temel engelleri veya faktörleri değerlendirmektedir. Bölgenin tarım sektörüne yatırım yapma konusunda isteksiz olan yabancıları analiz etmenin yanı sıra, özellikle de 2006-2016 döneminde DYY'nin bölgede son on yılda neden önemli ölçüde artmadığının temel nedenlerini değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
The growth in agricultural sector measured as vital in achieving sustainable development and a significant reduction in poverty in developing countries, so, equally developmental and agricultural economists view productivity growth in the agricultural sector as significant if the agricultural output is to growth at a sufficiently rapid rate to tackle poverty. Thus, FDI considered as a significant source of economic growth in both developed and developing countries. KRG, as most of the other countries, planned to make a friendly investment environment to attract FDI as much as possible toward its region to enhance development acceleration. However, this study evaluates the main obstacles or factors that deter foreign investors from investing in the region's agricultural sector. It assesses the key reasons why FDI has not increased in the region significantly over the past ten years particularly during 2006-2016, besides analysis the foreigners reluctant to invest in the region's agricultural sector. It also investigates the total investment during past ten years by the region's board of investment and the share of FDI both entire and agriculture sector in this investment flow.