Macroeconomic policies during the great depression in Turkey
Büyük depresyon döneminde Türkiye'de uygulanan makroiktisat politikaları
- Tez No: 52102
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞEVKET PAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET BÜYÜK DEPRESYON DÖNEMİNDE TÜRKİYE'DE UYGULANAN MAKROİKTİSAT POLİTİKALARI Bu çalışmada Türkiye'nin Büyük Depresyon dönemindeki performansı ve buhrandan çıkış için uyguladığı makroekonomik politikalar, gelişmekte olan ülkelerle birlikte karşılaştırmalı olarak ele alınmaktadır. Bu karşılaştırmadan çıkan sonuca göre Türkiye gelişmekte olan ülkeler için kabul edilen genişlemeci modele uymamaktadır; aksine, kendine özgü bir yöntem tutturarak“Depresyondan basan ile çıkmıştır”. Ele alman on yıl içinde (1929-1940) ulaşılan büyüme oranlan, ticaret fazlası, ithal ikameci endüstrileşmeye geçiş ve bellibaşh ürünlerde kendi kendine yeter hale gelme gibi özellikler Türkiye'nin durgunluktan başarılı bir şekilde çıktığını düşündürmektedir. Genişlemeci modelde maliye ve para politikalan iç talebi kışkırtarak durgunluğu aşmayı hedefler. Bu amaçla reel para arzı, devlet harcamalan arttınlır; genellikle devalüasyon ve korumacılık bu paketin en önemli parçalarını oluştururlar. Yerli paranın ucuzlatılmasıyla ihracata dayanan büyüme elde edilir. Türkiye kısmen bu modele uymakla birlikte daraltıcı politikalar da uyguladı. Dengeli bütçe ve dengeli ticaret sayesinde ödemeler dengesi korundu. İthal ikameci sanayileşmeye geçişin ilk temelleri atıldı. Bir yandan kur aşın değerlenirken diğer yandan da yoğun korumacı yöntemler birarada uygulanmaktaydı. Bu politikalar arasında ülkedeki büyümenin ivmesini dış ticaret alam sağladı. Bu anlamda, Türkiye'nin depresyondan çıkış için uyguladığı en etkin yöntem ithalatı baskılama yöntemleri; yani, korumacılıktır. Korumacılık ve yaygın bir teşvik sistemiyle ülkede özellikle sanayi alanında üretimde artışlar kaydedildi. En çok korunan sektörler olan şeker, yünlü dokuma, cam, kağıt, pamuklu dokuma, kömür, yün iplikleri, pamuk iplikler ve çimento üretiminde özellikle 1929-34 alt döneminde önemli artışlar elde edildi. Ekonomide ulaşılan bu büyüme performansı, kota ve gümrüklerin talep azaltıcı etkilerinin bile önüne geçmiş, genel olarak ekonomide arz artışıyla birlikte talep artışı da gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MACROECONOMIC POLICIES DURING THE GREAT DEPRESSION IN TURKEY In this study the impact of the Great Depression on Turkey and the macroeconomic policies pursued to cope with the recession are explored within the context of a comparative analysis with the developing countries. The result of this comparison is that Turkey did not fit in the generally accepted model for the developing countries who managed to overcome the impact of the depression via expansionary macroeconomic policies. Rather Turkey applied a specific model and succeeded in achieving significant growth rates in industry, trade surplus, import substitution industrialization and self-sufficiency in the production of some major imported goods. Expansionary policies try to maintain growth by provoking the aggregate demand. For this reason, the real money supply, the government expenditures are increased; generally, the depreciation and protectionism accompany these tools. An export-led growth is targeted by depreciation of the domestic currency. Turkey, however, only partially applied these expansionary means. Rather she applied a policy mix of expansionary and contractionary policies. Balanced budget and balanced trade policies were followed so as to attain balance of payments at the same time with the first attempts towards import substitution industrialization; currency remained revalued; yet, highly intense protectionist measures were, also put into effect Among the above mentioned policies, the stimulus of growth in the economy came from the foreign trade sector and protectionism was the most effective instrument of the government to cope with the depression. With the protectionism and a parallel subsidy program, significant growth rates were attained in the most protected sectors such as sugar, wool clothing, glass, paper, cotton clothing, coal, woolen threads, cotton threads and cement especially for the sub-period 1929-34. This growth performance in the economy overrode the contractionary effects of quotas and tariffs on demand and generally a demand shift was achieved in the economy as well as a supply shift during the period in question.