The Teaching of complex speech act behavior: The case of requests
  1. Tez No: 52103
  2. Yazar: DERİN ATAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DOĞANÇAY AKTUNA SERAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
KISA ÖZET Bu çalışma, isteme söz eyleminin hedef dile ait ince noktalarının İngilizce öğrenen orta seviyedeki Türk öğrencilere öğretilme konusunu araştırmaktadır. Türk öğrencilerin isteme söz eylemi konusundaki bilgileri elde edildikten ve öğrencilerin aradilleri ile hedef dil arasındaki farklılıklar ortaya çıkanldıkdan sonra, çalışma aşağıda verilen araştırma soruları üzerine kurulmuştur: 1) Söz eylemlerinin hedef dile has özellikleri yabancı dil sınıflarında öğretilebilinir mi? Hangi teknik ve materyaller bu amaç için uygundur? 2) Öğrencilerin kullandıkları cümle yapıları verilen eğitim sonunda değişim gösterecekler midir? Bu çalışmada, veriler, 20si deney, 20si kontrol grubunu oluşturan Ingilizceyi yabancı dil olarak öğrenen 40 Türk öğrenciden toplanmıştır. 17 Amerikalı'dan toplanan veriler ise, öğrencilerin aradilleri ile yapılan karşılaştırmalar ve daha sonra verilen eğitime temel teşkil etmiştir. Verilerin analizi, deneklerin farklı durumlarda“istemek”için kullandıkları stratejiler ortaya çıkarılarak yapılmıştır. Deney grubuna beş ders saati boyunca verilen isteme söz eylemine yönelik eğitimin etkileri, öğrencilerin bu konudaki performanslarını ölçen eğitim öncesi ve sonrası anketler ile saptanmıştır. Araştırmanın sonuçları, toplumsal kuralların temel alındığı dil öğretiminin, bazı durumlarda öğrencilere ana dil seviyesinde cümle vıyapıları kazandırdığı, bazı durumlarda ise toplum-dil davranışlarını etkilemediğini göstermiştir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Teaching of Complex Speech Act Behavior: The Case of Requests by Derin Atay The present study concerns itself with the teaching and learning of the more subtle and complex features of the speech act of requesting in English to Turkish intermediate-level EFL students. After assessing Turkish EFL learners' knowledge of the appropriate request formulas of English, (following the teachers' perception of deviance in learners' interlanguage), the study investigates the following questions: 1) Can the fine points of speech act behaviour be taught explicitly in the foreign language classroom setting? What techniques and materials are suitable for such teaching? 2) Do the semantic formulas used by the students change as a result of treatment in terms of their internal and external modification? Data were collected from 40 Turkish EFL learners, 20 forming the experimental and 20 the control group. Data collected from 17 native speakers of American English provided the baseline for comparisons and the following treatment. Analysis was done by uncovering the various semantic formulas used in the speech act of requesting in different situations. ivThe effects of speech act treatment given to the experimental group over five class-hours on requests was tested via a pre- and a post- questionnaire which measured students performance in the speech act of requesting. Findings indicate that formal instruction concerning the social rules of language use given in the classroom can assist learners in achieving native-like utterances in certain situations, while it might not affect their sociolinguistic behavior in some others.