Yüksek riskli operasyonlarda santral venöz – arter co2 farkı postoperatif komplikasyonları öngörmede etkin midir?
Is central venous - artery co2 difference effective in the prediction of postoperative complications in high risk operations?
  1. Tez No: 521027
  2. Yazar: AZAD SULTANOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ERGİN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaçlar: Major cerrahi girişim sırasında doku hipoksisi gelişimi postoperatif dönemde meydana gelen organ yetmezliği ve mortalitenin önde gelen nedenidir. Yüksek riskli cerrahi hastalarda girişim sırasında doku perfüzyonunun yeterli düzeyde devam ettirilmesi postoperatif komplikasyon gelişme riskini düşürmektedir. Bu nedenle doku hipoksisinin erken tanımlanması ve oksijenasyonunun sağlanması önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, ΔPCO2'nin yüksek değerlerinin klinik uygunluğunu ve kan laktatı gibi bozulmuş doku perfüzyonu ve oksijenasyonunun diğer belirteçleri ile olan ilişkisini değerlendirmektir. Primer amacımız intraoperatif dönemdeki veno-arteriyel PCO2 farkı değerlerini ve bunun postoperative komplikasyon gelişimiyle ilişkisini gözlemlemek olmuştur. Veno-arteriyel pCO2 farkı değerleri postoperatif dönemde de gözlenip, iki dönemdeki değerlerin birbirleriyle ve komplikasyon gelişim sıklığıyla ilişkisinin incelenmesi planlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya çeşitli dışlanma kriterleri belirlenerek İstanbul Tıp Fakültesi ameliyathanelerinde 1 Aralık 2017- 1 Mayıs 2018 tarihleri arasında cerrahi girişim geçiren 138 hasta dahil edilmiştir. Çalışma için İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan onay alınmış ve hastaların rızaları alındıktan sonra çalışmaya dahil edilmişlerdir. Operasyon odasına alınan hastalara standart anestezi monitorizasyonu yapılmıştır. Hastadan anestezi indüksiyondan sonra, 2. saatte ve vaka sonunda arteryel ve venöz kan gazı örnekleri alınmıştır. Cerrahi işlem tamamlandıktan sonra hasta orotrakeal entübe ve monitörize halde yoğun bakım ünitesine çıkarılmıştır. YBÜ'de rutin işlemlerle yanaşı 0.saat 6.saat ve 12. saatte arteryel ve venöz kan gazı örnekleri alınmıştır. Hasta hastaneden taburculuğuna kadar komplikasyonlar açısından takipe alınmıştır. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 66.7 ± 10.8 yıl olarak bulunmuştur. Mortalite oranı %4.3 saptanıp, komplikasyon gelişen ve gelişmeyen grup arasında mortalite açısından farkın anlamlı olduğu görülmüştür (p=0.011).
Özet (Çeviri)
Objective: The development of tissue hypoxia during major surgical intervention is the leading cause of organ failure and mortality in the postoperative period. In high-risk surgical patients, maintaining tissue perfusion at an adequate level during intervention reduces the risk of developing postoperative complications. For that reason, it is important that tissue hypoxia is identified early and oxygenation is ensured. The aim of this study was to assess the relevance of high values for ΔPCO2 in relation to clinical suitability and other markers of impaired tissue perfusion and oxygenation such as blood lactation. The primary purpose of our study was to observe the veno-arterial pCO2 differential values in the intraoperative period and its relation to the development of postoperative complications. Veno-arterial PCO2 difference values were also observed in the postoperative period and it was planned to examine the relationship between the values in the two periods with each other and the frequency of complication. Materials and Methods: Totally 138 patients who underwent surgical intervention between December 1, 2017 and May 1, 2018 in the Istanbul University Istanbul Medical School operating theaters by setting various exclusion criteria for the study were included. for study. The approval for the study was obtained from the Istanbul Medical Faculty Ethics Committee for Clinical Investigations and the patients were included in the study after consent was obtained. Standardized anesthesia monitoring was performed in the hospital room. Arterial and venous blood gas samples were taken at the end of the patient's anesthesia induction, at the 2nd hour and at the end ofta operation. After the surgical procedure was completed, the patient was removed to the intensive care unit in the orotracheal intubated and monitored. Results: The mean age of the patients was 66.7 ± 10.8 years. The mortality rate was found to be 4.3% and it was found that the difference between the groups with and without complication in terms of mortality was significant (p = 0.011).