Structure and performance differences of foreign capital firms in Turkey
Türkiye'deki yabancı sermayeli şirketlerin yapı ve performans farkları
  1. Tez No: 52104
  2. Yazar: AYTÜL TURNAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZER ERTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
KISA ÖZET Bu çalışmanın amacı Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı sermayeli şirketlerle yerli şirketler arasındaki farklılıkları deneysel olarak ortaya çıkarmaktı. Hisseleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören 44 şirketin 1991-1995 yılları arasındaki finansal oranlan hesaplanarak faktör analizine tabi tutulmuştur. Ortaya çıkan altı yeni boyut daha sonraki diskriminant ve çoklu regresyon analizlerinde kullanılmıştır. Sonuç olarak, yabancı sermayeli şirketlerin borç-sermaye yapılarında aynı sektördeki yerli şirketlere göre istatistiksel açıdan anlamlı derecede farklılık gözlenmiştir. Şirketlerdeki yabancı sermaye oranı ile borçlanma dereceleri arasında pozitif bir ilişki saptanmıştır. İncelenen zaman sürecinde, yabancı sermayeli şirketlerin daha fazla borç kullandıkları gibi, aynı zamanda yerli şirketlerden daha büyük oranda borç yükü taşıdıkları ve ödenen faize göre daha az kazanç sağladıkları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims at empirically detecting differences between foreign capital firms and domestically owned companies operating in Turkey. The sample consists of 44 firms the shares of which are actively traded in the Istanbul Stock Exchange. Financial ratios of the firms between 1 991 -1 995 were calculated and factor-analyzed. The resulting set of six new dimensions were used in discriminant and multiple regression analyses. Foreign-capital firms were found to have significantly different capital structures compared to their domestic counterparts in the same industries. A significant positive relationship was found between the level of foreign capital ownership and the degree of reliance on debt rather than equity for financing assets. During the period studied, in addition to utilizing more debt than domestically owned companies, foreign capital firms paid higher costs on debt and earned less on interest. IV