18 yaş altı miyopik çocuklarda peripapiller retina sinir lifi tabakası ve minimum rim genişliği
Peripapillary retinal nerve fiber layer layer and minimum rim width in myopic children under age 18
- Tez No: 521064
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN İZGİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
18 YAŞ ALTI MİYOPİK ÇOCUKLARDA PERİPAPİLLER RETİNA SİNİR LİFİ TABAKASI VE MİNİMUM RİM GENİŞLİĞİ Amaç:18 yaş altı sağlıklı miyopik çocuklarda Spektral-domanin Optik Koherens Tomografi(SD-OKT) yeni rim analizi ile Bruch membran açıklığı-minimum rim genişliği(BMA-MRW) ve Retina sinir lifi tabakası(RSLT) kalınlığının normal değerlerini belirlemek ve miyop hastalarda optik sinir başı ile retina sinir lifi tabakasını değerlenlendirmede kullanılabilirliğini araştırmak Gereç ve Yöntem:Çalışmaya yaşları 4-17 arasında değişen sağlıklı 379 çocuğun 758 gözü alınmıştır.Miyopik sferik kusura göre gözler -4 diyoptriden yüksek olanlar Grup1(G1;100 göz);-4 diyoptri ile -1 diyoptri arasında olanlar Grup2(G2;524 göz) ve kontrol grubu olarak -1 diyoptriden küçük olan gözlerin yer aldığı Grup3(G3;134 göz) olarak gruplandırılmıştır.Tüm katılımcılara ayrıntılı oftalmik muayenesi,sikloplejik refraksiyon ve aksiyel uzunluk ölçümleri yapıldı.Sonrasında SD-OKT(Glaucoma Premium Module Edition yazılımı)ile BMA-MRG,RSLT ve standart çekim RSLT , konfokal tarayıcı lazer oftalmoskopi(HRT3) çekilip analiz edilmiştir. Bulgular:Ortalama yaşları 14,67±3,44 olan 379 çocuğun(303 kız,76 erkek) 758 gözü çalışmaya dahil edilmiştir.G1deki gözlerin sferik ortalaması -5,67 ±2,22 , G2 deki gözlerin sferik ortalaması -1,78 ±0,77 ,G3 deki gözlerin sferik ortalaması +0,21 ±0,48 bulundu. Standart çekim global RSLT ortalaması G1 de 86,6±12,1 μm G2 de 94,3±12,8 μm G3 de 96,3±15,9 μm bulundu.(G1 vs G2 p0,05). Global BMA-MRG ortalaması G1 de 355 ±77,5 μm G2 de 374 ±63,6 μm G3 de 380,9 ±63,6 μm bulundu(G1 vs G3 p=0,01 G1vsG3 p=0,006)BMA alanı ortalaması G1 de 2,12±0,45 mm2 ,G2 de 2,03 ±0,39 mm2 ,G3 de 2,10±0,51 mm2 bulundu.(G1 vs G2 p=0,012) .HRT ile yapılan ölçümlerde disk alanı G1 de 1,99±0,52 mm2 G2 de 1,80±0,44 mm2 G3 de 1,79±0,38 mm2 bulundu(G1 vs G2 p=0,003 G1 vs G3 p=0,011 ). Yalancı pozitiflik açısından BMA-MRG ,anatomik pozisyonlama yapılarak çekilen RSLT ,standart çekim RSLT ve HRT arasında fark bulunmamıştır.(p>0,05) Sonuç:Bu çalışmada 18 yaş altı sağlıklı miyopik çocuklarda anatomik pozisyonlama yapmadan çekilen RSLT , anatomik pozisyonlama yapılarak çekilen RSLT ve BMA-MRG ölçümlerinde viii normal değerler belirlenmiştir.-1 diyoptriden -4 diyoptriye kadar orta derecede miyop gözlerde ve -4 diyoptriden büyük yüksek miyop gözlerde standart çekim RSLT nda görülen incelmenin, anatomik pozisyonlama yapılarak çekilen RSLT ölçümlerinde görülmemesi miyop olguların değerlendirilmesinde bu tekniğin daha doğru sonuçlar verebileceğini düşündürdü..Keza -1 diyoptriden -4 diyoptriye kadar orta derecede miyop gözlerde BMA-MRG nin değişmemesi bu olgularda bu parametrenin kullanılabilir yeni bir parametre olabileceğinide düşündü. Benzer çalışmalarla olgu sayıları arttırılması miyop popülasyon için normatif veri tabanı oluşturulmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
PERİPAPİLLARY RETİNAL NERVE FİBER LAYER LAYER AND MİNİMUM RİM WİDTH İN MYOPİC CHİLDREN UNDER AGE 18 Purpose: To determine the normal values of BMO-MRW(Bruch membrane opening-minimum rim width) and RNFL(retinal nerve fiber layer) with SD-OCT new rim analysis(Glaucoma Premium Module Edition[GPME]) in healthy myopic Turkish children under age 18 and to show the advantages over standard drawn RNFL(without anatomic positioning system[APS] ) Methods : This study included 758 eyes of 379 healthy children aged between 4 and 17.Myopic eyes were grouped according to spherical refractive errors as above -4 diopter G1(100 eyes) ; between -4 and -1 diopter G2(524 eyes) ; below -1 diopter G3(134 eyes).All participants underwent comprehensive ophthalmic examination cycloplegic refraction and axial length measurements.After that all participants were examined with Heidelberg Spectralis SD-OCT,including Glaucoma Premium Module Edition software and confocal laser scanning ophthalmoscopy (HRT3).With GPME , we analyzed the neuroretinal rim(Bruch Memrane Opening -minimum rim width[BMO-MRW]) and RNFL with anatomic positioning system(APS) Results : A total of 758 eyes of 379 children (303 girls, 76 boys) with a mean age of 14.67 ± 3.44 were included in the study. The spherical mean of the eyes in G1 -5,67 ± 2,22 ; in G2 -1,78 ± 0,77;in G3 +0,21 ± 0,48 were found.