Parvovirüs ile enfekte köpeklerde serum c reaktif protein değerlerinin belirlenmesi
Determination of serum c reactive protein levels i̇n dogs infected with parvovirus
- Tez No: 521084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAL GAZYAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada; 30 parviral enteritisli köpek çalışma grubunu, 12 sağlıklı köpek ise kontrol grubunu oluşturdu. Doğal yollardan enfekte parvoviral enteritisli köpeklerin ve sağlıklı köpeklerin fiziksel muayeneleri yapıldıktan sonra kan alınarak tam kan muayeneleri ile CRP düzeyleri belirlendi. Çalışma grubundaki köpeklerin kan sonuçları tablosundaki monosit ve granülosit değerlerinin kontrol grubundaki köpeklerin kan değerlerinin sayılarının ortalamasından oldukça düşük olduğu halde, CRP değerlerinin oldukça yüksek olduğu ve grup aralarındaki bu değişikliklerin istatistiki yönden önemli olduğu tespit edildi. Sonuç olarak Parvoviral enteritli köpeklerde değerlendirme kriterlerinde farklılıklar göstermekle beraber yapılan bu çalışmada oluşan yangısal reaksiyon sonucu sistemik yangısal cevaba bağlı olarak CRP miktarı anlamlı bir şekilde artış göstermiştir. Yapılan prognoz değerlendirmesinde lökosit oranları ile birlikte aralarında bir korealasyon tespit edilmemiş olup bu konuda yapılacak birçok çalışma ile birlikte hastalığın erken tanısı, prognoz hakkında bilgi edinimi ve yapılan tedaviye verilen cevap durumlarında kullanılabilecek bir parametre olduğu kanısına varılmıştır. Bu tezde; Akut enfeksiyonların tespitinde ve sağaltımının yönlendirilmesinde belirteç olan CRP nin öneminin araştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; The study group consisted of 30 parviral enteritis dogs and the control group consisted of 12 healthy dogs. After physical examination of dogs with parvoviral enteritis by naturally infected, Taken whole blood tests were determined for CRP levels. Although the monocyte and granulocyte values of the dogs in the study group were significantly lower than the mean values of the dogs in the control group, it was found that the CRP values were quite high and these changes in the groups were statistically significant. In conclusion, although there were differences in the evaluation criteria in dogs with parvoviral enteritis, the amount of CRP increased significantly due to the inflammatory response in this study. In the evaluation of prognosis, no correlation was detected with leukocyte ratios and it was concluded that there are many studies to be performed in this subject, which can be used in early diagnosis of the disease, gaining information about prognosis and response to treatment. In this thesis; The aim of this study was to investigate the importance of CRP as a marker for the detection and treatment of acute infections.