Parvoviral gastroenteritisli köpeklerde serum D vitamini düzeyleri araştırılması
Investigation of serum D vitamin levels in dogs with parvoviral gastroenteritis
  1. Tez No: 818661
  2. Yazar: SELCAN MIHÇILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAĞRI KARAKURUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Parvoviral Gastroenteritisli Köpeklerde Serum D Vitamini Düzeyleri Araştırılması İnsan ve hayvan sağlığı konusunda son yıllarda oldukça popüler olan D vitamini pek çok hastalıkla ilişkilendirilmiş fakat köpek nüfusunda ciddi kayıplara sebep olan, mortalite ve bulaşma yüzdesi yüksek olan Parvoviral Gastroenteritis ile enfekte köpeklerde vitamin ile ilişkilendirilen yeterince çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada Parvoviral Gastroenteritli köpeklerde 25 hidroksi vitamin D3 düzeylerinin ölçülmesi ve vitaminin hastalık üzerindeki etkileri hakkında bilgi sahibi olunması amaçlandı. Çalışmada“I. Parvoviral Gastroenteritli Köpekler”ve“II. Sağlıklı Köpekler”olmak üzere iki grup incelendi. Araştırmada canine parvovirus tip 2 (CPV- 2) pozitif olan, 0-12 aylık, farklı cinsiyet ve ırka sahip öncesinde herhangi bir aşılama yapılmamış bir grup köpek ile 0-12 aylık, farklı cinsiyet ve ırka sahip hastalık belirtisi göstermeyen sağlıklı bir grup köpekten kan örneği alınmıştır. Araştırmaya dâhil edilen köpeklerin her birinin Vena cephalica antebrachii'sinden antikoagülansız serum tüplerine 2 ml kan örneği alınarak santrifüje tabi tutulmuş, ardından radyoimmünoassay yöntemi ile bu örneklerdeki 25 hidroksi vitamin D3 düzeyleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Investigation of Serum D Vitamın Levels in Dogs with Parvoviral Gastroenteritis Vitamin D, has been very popular in human and animal health in recent years, has been associated with many diseases, but there have not been enough studies associated with the vitamin in dogs infected with Parvoviral Gastroenteritis, which causes serious losses in the dog population and has a high mortality and transmission rate. In this study, it was aimed to measure 25 hydroxy vitamin D3 levels in dogs with Parvoviral Gastroenteritis and to have information about the effects of the vitamin on the disease. In the study two groups“I. Dogs with Parvoviral Gastroenteritis”and“II. Healthy Dogs”were examined. In the study, blood was obtained from a group of 0-12 months old dogs of different sexes and breeds who were positive for canine parvovirus type 2 (CPV-2) that had not been vaccinated before, and a healthy group of dogs 0-12 months of age, of different sexes and breeds, who did not show any signs of disease, sample was taken. 2 ml blood samples were taken from Vena cephalica antebrachii of each of the dogs included in the study into serum tubes without anticoagulant and centrifuged, then 25 hydroxy vitamin D3 levels in these samples were determined by radioimmunoassay method.