Arthrospira platensis' in bazı balık hastalık etkenlerine karşı antimikrobiyal etkisinin belirlenmesi
Determination of the antimicrobial effect of Arthrospira platensis' againts same fish disease activities
- Tez No: 521086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İFAKAT TÜLAY ÇAĞATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÇalıĢmanın amacı, prokaryotik alemin Cyanobacteria grubunun bir üyesi olan ve Microcoleaceae ailesine ait Artrospira platensis'in (eski ismi Spirulina platensis) uygun kültür koĢullarında üretilmesinin ardından, metanol ve etanol gibi iki farklı çözelti ile ekstraktlarının hazırlanması ve bu ekstraktların disk difüzyon yöntemi kullanılarak 5 farklı balık hastalık etkenine karĢı antimikrobiyal etkilerinin belirlenmesidir. Farklı bölgelerdeki balık çiftliklerinden izole edilmiĢ balık hastalık etkeni olan Flavobacterium psychrophila, Lactococcus garviae, Aeromonas hydrophila, Aeromonas salmonicida ve Vagococcus salmoninarum bakterileri mikrobiyolojik olarak üretilmiĢtir. Antimikrobiyal etkisi araĢtırmak için Arthrospira platensis siyanobakterisi BG11 besiyeri ortamında üretilmiĢ ve ekstraksiyon koĢulları optimize edildikten sonra etanol ve metanol ekstraktları elde edilmiĢtir. Ekstrakt solüsyonları disklere emdirildikten sonra ayrı ayrı bakterilere uygulanmıĢ ve antimikrobiyal etkileri tespit edilmiĢtir. Tez projesi ile Siyanobakteri türü olan Arthrospira platensis'in beĢ farklı balık hastalık etmenlerine olan antimikrobiyal etkisi belirlenmiĢtir. Arthrospira platensis'in metanol çözgeni kullanılarak elde edilen ekstratı en güçlü etkiyi Aeromonas hydrophila bakterisinde göstermiĢtir. Bu çalıĢmanın sonuçları uygulamaya yönelik alternatif besleme ve hastalıklara karĢı yeni ve çevreye duyarlı kemotörapatik kaynakların denenmesi gibi sürdürülebilir yetiĢtiricilik çalıĢmaları için önem arz etmektedir
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to determine antimicrobial effect of the Artrospira platensis (former name Spirulina platensis) belonging to the family of Phormidiaceae which is a member of the cyanobacteria group of the prokaryotic kingdom, after growing in appropriate culture condition and then to produce extract with two different solvent such as methanol and ethanol, against bacterial fish diseases agents. Flavobacterium psychrophila, Lactococcus garviae, Aeromonas hydrophila, Aeromonas salmonicida and Vagococcus salmoninarum, which are isolated from fish farms in different regions, are microbiologically produced. To investigate the antimicrobial effect, Artrospira platensis was produced in suitable medium and ethanol and methanol extractions were obtained after optimization of extraction conditions. Extract solution were applied to the bacteria sepataely after being absorbed into the discs and antimicrobial effects were determined. In this thesis, the antimicrobial effect of Arthrospira platensis, a Cyanobacterium species, against five fish disease agents was determined. The results of this study are important for sustainable aquaculture work, such as alternative nutrition for application and testing of new and environmentally sensitive chemotrapagic sources against diseases.