The bond markets in Turkey and a suggestion for a bond index
Türkiye'de tahvil piyasaları ve bir tahvil endeksi önerisi
- Tez No: 52111
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VEDAT AKGİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
KISA ÖZET Türkiye'de Tahvil Piyasaları ve Bir Tahvil Endeksi Önerisi Gürsel Kona 1985 yılından başlayarak, bütçe açıklarının iç borçlanma ile finansmanı yoluna gidilmesi Türkiye'deki borçlanma araçları piyasalarına gittikçe artan oranda önem kazandırmıştır. 1995 sonu itibariyle toplam menkul kıymet stoğunun 80%'ini kamu borçlanma araçları oluşturmuştur. Bunun sonucunda, hisse senedi piyasalarından çok kamu borçlanma araçlarının birinci ve ikinci el piyasaları daha hızlı bir gelişim göstermiştir. Buna karşın, menkul kıymet piyasalarının“düzenleyici”tarafında beş yıldan fazla süren çalışma hayatımdaki gözlemlerim, akademik çalışma ve araştırmaların bu piyasalardan çok hisse senetleri üzerinde yoğunlaştığı şeklinde olmuştur. Elinizdeki çalışma bu boşluğu doldurmak ve gelecekteki çalışmalara bir temel oluşturmak amacıyla bir ilk çalışma olarak hazırlanmıştır. Birinci bölümde Türkiye'deki tahvil piyasalarının bir resmi çizilmeye çalışılmış ve bu çerçevede piyasa kompozisyonu ile piyasaların işleyişi tanıtılmıştır. Bu bölüm sade, toplulaştırılmış ve güncel bilgiler içermesi bakımından önemlidir. İkinci bölümde, tahvil piyasalarının performansını ölçmek ve tahvil fiyatlarındaki değişimleri özetlemeye yönelik bir grup tahvil endeksi önerilmiştir. Dört değişik vade grubu için önerilen Fiyat ve Performans endekslerinin teorik altyapısı, endekslerin vıkullanımına ait örnekler ve gerçek verilerle karşılaştırmalar bu bölümde sunulmuştur. Bu endeksler IMKB tarafından 1996 başından beri resmi olarak yayımlanmaktadır. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Bond Markets in Turkey and a Suggestion for a Bond Index by Gürsel Kona Since 1985, debt securities markets in Turkey have become increasingly important with the needs of domestic borrowing to finance continuously substantial budget deficits. Almost 80% of total stock of securities have comprised government debt securities, as of the end of 1995. Consequently, primary and secondary markets for government debt securities have made faster progress than in equity markets and. In contrast, my five and a half years of observations as a professional in the regulation side of industry has shown me that most of the research and academic efforts has been spent for equity markets rather than debt markets. Trying to fill the gap in this field and to create a base for further works leads me to write such a thesis. In the first chapter, a rough picture of bond markets in Turkey has been tried to be drawn. Within this framework, the market composition, operations and functionality of markets for debt securities have been introduced. Plain, packaged and up-to-date information bears importance of this section. In the second chapter, a collection of bond indices have been suggested to measure the performance and to summarize changes in prices of bonds in secondary markets. Subsequently, theoretical background of Price and Performance Indices for four IVdifferent maturity subgroups and one general Price Index (totally nine) have been introduced. Furthermore, some examples on several uses of these indices and the comparisons with real data have been supplied. These indices have been calculated and published by ISE officially, since the beginning of 1996.