A follow-up study of the effectiveness of the mother training program on mothers
Anne eğitim programının anneler üzerindeki etkinliğini izleme çalışması
- Tez No: 52112
- Danışmanlar: PROF. DR. DİANE SUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Anne Eğitim Programının Anneler Üzerindeki Etkinliğini İzleme Çalışması GÜL ÇÖRÜŞ Bu çalışma, 1982-1986 yılları arasında Erken Destek Projesi'nin bir bölümü olarak uygulanan Anne Eğitim Progra- mı'nın (Kağıtçıbaşı, Sunar ve Bekman, 1988) uzun vadedeki etkilerini değerlendirme çabasıdır. Çalışma, annelerin geleneksel bakış açılarını modern bir perspektife çevirmede, Anne Eğitim Programının yardımının olup olmadığını belirle meyi amaçlamıştır. Diğer bir ifadeyle beklenti, geleneksel yapıya sahip düşük sosyo-ekonomik seviyedeki grubun algı ve tutumlarının, program aracılığıyla, daha çağdaş, kentli, iyi eğitilmiş orta sosyo-ekonomik seviyedeki grup doğrultusunda değişeceğidir. Araştırmanın örneklemi üç grup anneden oluşmaktadır: 1. düşük sosyo-ekonomik düzey eğitilmiş anneler (deney grubu) 2. düşük sosyo-ekomik düzey eğitilmemiş anneler (birinci kontrol grubu) 3. orta sosyo-ekonomik düzey eğitilmemiş anneler (ikinci kontrol grubu) Bu gruplar, İzleme Çalışması Anne Görüşme Formu'nun beş temel alt ölçeği üzerinde karşılaştırılmışlardır: yaşam tatmini ölçeği, kadının aile içi statüsü ve karar verme gücü ölçeği, çocukla iletişim ölçeği, ailenin çocuğun öğrencivıu rolünü desteklemesi ölçeği ve annenin çocuğu olumlu değer lendirmesi ölçeği. Araştırma sonucunda yalnızca ailenin çocuğun öğrenci rolünü desteklemesi ölçeğinde gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmuş olup, diğer ölçekler de anlamlılık saptanmamıştır. Genel olarak, ailenin çocuğun öğrenci rolünü desteklemesi ölçeğinde ortaya çıkan gruplar arasındaki anlamlı fark, çocuğun bilişsel yapısıyla ilgili ebeveyn tutumlarına prog ram süresince verilen önemle açıklanabilir. Gruplar arasındaki anlamsız farklar ise annelerin kendilerinin gelenek sel yapıda büyütülmeleri ve değişmeyen/kalıcı çevresel koşulların etkileri ile açıklanabilir. Bu koşullar sürdükçe, onlardan doğan olumsuz etkilerin ortadan kaldırılabilmesi çok daha güç olacaktır. Dezavantajlı çevrelerde yaşamanın getirdiği olumsuz etkiler uzun vadede yok edilmedikçe ve nonformal ebeveyn eğitim programları informal aktivitelerle (örn. TV/radio programları, kitle-iletişim araçları) desteklenmedikçe, beklenildiği kadar etkin olamayacaklardır.
Özet (Çeviri)
A Follow-Up Study of the Effectiveness of the Mother Training Program on Mothers by GÜL ÇÖRÜŞ The present study was an attempt to evaluate the effectiveness of the mother training program which was applied as a part of the Turkish Early Enrichment Project (TEEP) in 1982-1986 (Kağıtçıbaşı, Sunar, and Bekman, 1988). It aimed to determine whether the mother training program helped the mothers change their traditional point of view into a more modern perspective. In other words, the expectation was that the perceptions and attitudes of the more traditional lower SES groups would be changed by the program in the direction of the more modern, urban, well- educated middle SES group. Three groups of mothers made up the sample of the study: 1. low SES trained mothers (the experimental group) 2. low SES untrained mothers (the first control group) 3. middle SES untrained mothers (the second control group). These groups were compared on five basic subscales of the Follow-Up Study Mother Interview Form: the life satis faction scale, the woman's intrafamily status and decision making power scale, the communication with the child scale,VI the family reinforcement of student role scale, and the mother's positive evaluation of her child scale. Only on the family reinforcement of student role scale was a significant difference found among the groups; differences on the other scales were not significant. Generally, the significant difference among the groups on the family reinforcement of student role scale could be explained by the consideration given to parent behavior related to child's cognitive development during the program and the insignificant differences among the groups could be explained by the mothers' own traditional upbringing and persisting environmental circumstances. As given circumstances endure, their effects become more and more difficult to change. Unless the negative influences of living in disadvantaged areas are counteracted in long-term and the nonformal parent education programs are supported by informal activities (e.g. TV/radio programs, mass-media instruments), they will not be as effective as expected.