Gebelik haftası ≥35 olan bebeklerde indirekt hiperbilirubinemi gelişimine etki eden risk faktörleri: 10 yıllık izlem çalışması
Risk factors affecting the development of indirect hyperbilirubinemia in infants with gestational age ≥35 weeks: A 10-year follow-up study
- Tez No: 953602
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BÜLBÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Amaç: Gebelik haftası ≥35 hafta olan yenidoğan bebeklerde sarılık nedenlerini, sarılık gelişimindeki risk faktörlerini, sarılığa bağlı gelişen komplikasyonları ve uygulanan tedavi modellerinin etkinliklerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde, on yıllık sürede (Ocak 2000– Aralık 2009 tarihleri arası), gebelik haftası ≥35 hafta olan ve sarılık nedeniyle yatırılarak tedavi edilen tüm bebekler çalışmaya alındı. Retrospektif olarak 1335 bebekte, sarılığın etiyolojisi, kliniği, laboratuvar özellikleri ve uygulanan tedaviler değerlendirildi. Bulgular: Çalışma kriterlerine uyan 1335 bebek değerlendirildi. Hastaların 769'u (%57,6) erkekti. Hastaların doğum haftası 38,6±1,0 hafta olarak saptandı. Bebeklerin 677'si (%51,7) ailenin ilk çocuğu idi. Vakaların 804'ü (%60,2) yalnızca anne sütü alıyordu. Başvuru zamanı 5,2±3,7 gün, total bilirubin düzeyi 19,2±4,8 mg/dl idi. Hastaların 719'unda (%53,9) neden bulunamaz iken, 293'ünde (% 21,9) ABO uyuşmazlığı ve 107'sinde (%8) patolojik tartı kaybı vardı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The purpose of this study is to investigate the reasons of indrect hyperbilirubinemia in newborn babies whose gestation age are ≥35 weeks, risk factors in development of hyperbilirubinemia, complications due to neonatal hyperbilirubinemia and the effectiveness of treatment modalities. Material and Method: This study was a retrospective medical chart review.Neonates whowere born after ≥35 gestation weeks and treated with the diagnoseof indirect hyperbilirubinemiain neonatal intensive care unit of Sisli Etfal Education and Research Hospital in ten years term (between January 2000 and December 2009) were subjected to this study.Etiologic risk factors,clinical aspects, laboratory findings and compatible treatment were investigated for 1335 neonates retrospectively. Results: The gender, mean gestational age and mean birth weight of the infants were 57.6 % male, 38.6±1.0 weeks and 3081±533 g, respectively. The ratio of the first children of their families was found 51.7 % and amount of 60.2 % were breastfeeding.