A study on the profile of management consulting firms in Turkey
Türkiye'deki yönetim danışmanlığı şirketlerinin yapısı üzerine bir çalışma
- Tez No: 52115
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHLÜL ÜSDİKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Türkiye'deki Yönetim Danışmanlığı Şirketlerinin Yapısı Üzerine Bir Çalışma Kerem Kadakal Türkiye için yeni sayılabilecek bir iş alanı olan ve bazı danışmanlar tarafindan“parayla aklın yer değiştirmesi”olarak tanımlanan yönetim danışmanlığı mesleğinin popülaritesi her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmanın amacı bu mesleğin icracıları olan yönetim danışmanlığı firmalarının profilini. organizasyonel yapı,. hizmet alanları,. pazarlama,. yönetim bilgisinin oluşumu,. personel, açısından incelemektir. Çalışmada, yönetim danışmanlığı alanında çok kısıtlı olan mevcut literatür mümkün olduğu ölçüde gözden geçirilmiştir. Türkiye'deki yönetim danışmanlığı firmaları hakkındaki bilgiler, danışmanlık firmalarının yöneticileri veya sahipleriyle yapılan mülakatlardan elde edilmiştir. Örnek grubunun içinde Yönetim Danışmanları Derneği' nin üyelerinin çalıştığı firmalar yer almıştır. Çalışmanın sonucunda, firma büyüklüğü ve hizmet çeşitliliğini baz alan bir sınıflandırma yapılmıştır. Yapılan sınıflandırma, firmalardaki bu iki değişkenin birbirleriyle pozitif korelasyonu olduğunu ortaya çıkarmıştır. Buna ek olarak çalışmada yer alan uluslararası danışmanlık firmalarının büyüklük, hizmet çeşitliliği ve danışmanların eğitimi konularında Türk firmalarından önemli farklılık gösterdikleri söylenebilir. Danışmanlık firmalarının çoğu danışmanlık talebinde bir artış beklemektedir. Bu durum, gerek Türk pazarını yakından izleyen uluslararası firmaların gerekse yerli girişimcilerin pazara girmesine sebep olacaktır. Yerli firmaların uluslararası büyük firmalarla rekabet edip edemeyeceklerini ise zaman gösterecektir.
Özet (Çeviri)
A Study on the Profile of Management Consulting Firms in Turkey by Kerem Kadakal Popularity of management consulting, which is defined as“replacement of expertise with money”by some consultants, as an emerging business area has increased in Turkey in recent years. The purpose of this study is to analyse the profile of management consultancy firms in terms of. organizational structure,. areas of activity,. marketing,. production of management knowledge,. personnel. The study covers the literature to the extent possible because the literature on on management consulting is very limited. Interviews with managers or owners were held to gather information about consultancy firms in Turkey. The sample consisted of those consultancy firms, where members of YDD (Association of Management Consultants) work. As a result of the study, a categorization of consultancy firms based on the size and the diversity of activity areas is made. The categorization implied that there exists a positive correlation between these two dimensions of consultancy organizations. Additionally, it can be argued that, multinational consulting firms, which are included in the study, do differ from local consulting firms in terms of size, diversification of services, and formal training of consultants. Most of the consultancy firms expect an increase in the demand for consultancy services in the long run. Consequently, the market attracts entrepreneurs as well as foreign firms that closely monitor the developments in the Turkish market. Whether local consulting firms will be able to compete with huge multinational organizations remains as a question of time. IV