Reasons for not participating in adult education activities
Yetişkin eğitimi etkinliklerine katılmama nedenleri
  1. Tez No: 52116
  2. Yazar: CEM KİRAZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT OKÇABOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Yetişkin Eğitimi Etkinliklerine Katılmama Nedenleri Cem Kirazoglu Bu çalışmanın amacı yetişkinlerin yetişkin eğitimi etkinliklerine katılmama nedenlerini ve bu nedenlerin önem derecesini saptamaya yönelik geçerli ve güvenilir bir araç geliştirmektir. Bu amaç 5 aşamada gerçekleştirilmiştir ve araca“Yetişkin Eğitimi Etkinliklerine Katılmama Nedenleri ölçeği (YEETKANÖ)”adı verilmiştir. Çalışmanın ilk üç aşamasında kaynaklar taranarak ve hiç bir yetişkin eğitimi etkinliğine katılmamış olan 20 ve yetişkin eğitimi alanında çalışan 25 kişiyle görüşülerek maddeler üretilmiştir. içerik geçerliliğinin sınandığı dördüncü aşamada, YEETKANÖ 'nün üçüncü sekli, kaynak taraması sonucunda saptanan durumsal, kurumsal, haberleşme ve psikososyal adlı faktörlerin kavramsal tanımıyla birlikte 25 hakeme verilmiştir. Besinci aşamada aracın güvenilirliği ve yapısal geçerliliği için YEETKANÖ' nün dördüncü sekli hiç bir yetişkin eğitimi etkinliğine katılmamış 325 kişiye uygulanmıştır. Araç iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bazı demografik özelliklerle ilgili sorular vardır. İkinci bölüm katılmama viinedenlerini belirten 4 ölçekli Likert tipi 74 maddeden oluşmuştur. Aracın güvenilirliği için Cronbach alpha ve madde toplam istatistikleri hesaplanmıştır. Cronbach alpha.9323 olarak bulunmuştur. Aracın yapısal geçerliliği için yapılan faktör analizinde 15 faktör elde edilmiştir. Bu faktörler hakemlerin sınıflandırması ile tutarlıdır. Daha sonra faktör sayısı 8'e indirilmiş ve bu faktörler, maddi sınırlamalar, eğitim etkinliklerine karsı olumsuz tutum, zaman sınırlamaları, çevreden çekinme ve korku, düşük öz güven, iletişimsel engeller, aile sorumluluğu ve kurumsal engeller olarak isimlendirilmiştir. Alttest güvenilirlik analizleri de yapılmış ve sonuçları memnun edici bulunmuştur. Biri dışında bütün alttestlerin güvenilirlik katsayıları yüksek ve çok yüksek çıkmıştır. Demografik özellikler ve faktörler arasında değişik düzeylerde ilişkiler bulunmuştur. Yapılan analizlerin sonuçları YEETKANÖ'nün güvenilir ve geçerli olduğu yolundadır, ölçek, katılmama nedenlerini ve bu nedenlerin önem derecesini saptamak amacıyla yapılan çalışmalarda kullanılabilir. Alınan sonuçlar Türkiye'de ve dış ülkelerde yapılan araştırmalarda elde edilen diğer bulgularla benzerlikler göstermiştir ve aynı zamanda bizim kültürümüze özgü bazı özellikler de ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Reasons for not Participating in Adult Education Activities by Cem Kirazoglu The purpose of the study was to develop a valid and reliable instrument for identifying the adults' reasons and the magnitude of each reason for not participating in adult education activities. It was realized through five steps and the instrument was named“Reasons for Non-participation Scale (RENOPAS)”. In the first three steps items were generated through the review of related literature; interviews made with 20 non-participants and with 25 people who work in the field of adult education. In the fourth step, for the content validation of the instrument the third form of RENOPAS and the factors of situational, institutional, informational, and psychosocial barriers with their conceptual definitions, were given to a group of 25 judges. In the fifth step, for the reliability and construct validation of the instrument the fourth form of RENOPAS wereadministered to 325 nonparticipants. It consisted of two parts. The questions in the first part were related with some demographic characteristics. The second part of RENOPAS included 74 4-point Likert type items indicating the reasons for non-participation. For the reliability of the entire instrument. Cronbach alpha and item-total statistics were calculated. Cronbach alpha was found as.9323. For the construct validity of the instrument, factor analysis was carried out and 15 factors were extracted. These factors were found to be consistent with the classification of the judges. Then, the number of these factors were decreased to 8 and named as financial constraints, negative attitude towards educational activities, time constraints, fear and hesitation regarding the environment, low self- confidence, communicational barriers, family responsibility and institutional barriers. Scale level reliability analysis was also carried out and its results were found satisfactory. Each of the 8 scales except one had high and very high reliability coefficients. When factors were analyzed in relation to demographic characteristics, which various relationships were found. RENOPAS was found being very reliable and valid. It can be used for identifying the reasons for non-participation and their magnitudes. There were similarities between studies done in Türkiye and foreign countries, and also culture specific characteristics.